دوشنبه 29 دي 1399 - 4 جمادي الثاني 1442 - 18 ژانويه 2021
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

رابطه باچین وارد مرحله جدیدی میشود/گزارش حادثه نطنزنهایی نشده است

رابطه باچين وارد مرحله جديدي ميشود/گزارش حادثه نطنزنهايي نشده است

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: رابطه ايران با چين با يک ريل گذاري صحيح و اصولي وارد مرحله جديد خواهد شد.
سيدعباس موسوي سخنگوي وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبري خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: در سالگرد انعقاد برجام هستيم. پس از ۱۳ سال مذاکره، در ۲۳ تير ۹۴ برجام امضا و يک هفته بعد قطعنامه ۲۲۳۱ تصويب شد.

موسوي ادامه داد: مقام معظم رهبري نيز با اشاره به بررسي‌هاي دقيق اين توافقنامه از مجاري قانوني در کشور، با برشمردن موارد ۹ گانه و مطابقت آن در جلسه ۶۵۴ شوراي عالي امنيت ملي، اجراي آن را مورد قبول دانستند.
وي گفت: تا قبل از روي کار آمدن رژيم ترامپ، به رغم وجود برخي مشکلات در روند برجام، اين توافق در مسير خود حرکت مي‌کرد. بعد از روي کار آمدن ترامپ اقداماتي خلاف برجام صورت گرفت و در نهايت در مِي ۲۰۱۸ آمريکا از برجام خارج شد و در دو مرحله تحريم‌هاي ثانويه را عليه ايران وضع کرد.
سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: بعد از يکسال شوراي عالي امنيت ملي در ارديبهشت ۹۸ بر اساس بند ۳۶ برجام گام‌هاي کاهشي با دادن فرصت ۶۰ روزه، ايران دست به کاهش تعهدات هسته‌اي خود زد و با تداوم بي‌عملي اروپايي‌ها در نهايت پنج گام برداشته شد.
موسوي عنوان کرد: در گام پنجم، ايران ديگر محدوديت عملياتي ندارد و تمامي تصميمات بر اساس نظر سازمان انرژي اتمي ايران صورت مي‌گيرد. در کنار اين موضوع ايران همچنان به همکاري پادماني و اجراي داوطلبانه پروتکل الحاقي ادامه مي‌دهد.
وي تصريح کرد: ترامپ در آستانه انتخابات رياست جمهوري به دنبال يک دستاورد سياسي است و در آستانه اکتبر سال جاري که محدوديت‌ها در زمينه خريد و فروش تسليحات عليه ايران تمام مي‌شود، آمريکا تلاش خود براي بر هم زدن اين قطعنامه را شدت بخشيده است.
سخنگوي وزارت امور خارجه اظهار داشت: نظام بين‌الملل به عصر حکم فرمايي قانون جنگل باز نخواهد گشت و رژيم ترامپ بايد بداند که اين بي‌قانوني ادامه نخواهد يافت.
موسوي ادامه داد: ايران پيش از اين توسط رئيس جمهور و شخص وزير خارجه تاکيد کرده است که مقابل اين زياده خواهي خواهد ايستاد.
وي در مورد سند همکاري ميان ايران و چين گفت: ايران به عنوان کشوري مهم در غرب آسيا و همچنين چين کشوري مهمي در شرق آسيا، همواره روابط مهم و خوبي داشته‌اند. در سفر سال ۹۴ رئيس‌جمهور چين به ايران قرار بر اين شد تا روابط ميان تهران و پکن به سطح استراتژيکي حرکت کند و قراردادي براي همکاري جامع با هم امضا کنند. از همان زمان چندين کارگروه روي اين موضوع کار کردند و در نهايت با تبادل پيش نويس مقدماتي، پيش نويس نهايي آماده و براي مذاکره نهايي آماده شده‌است. طرف‌هاي ديگر ناراحت هستند که اين توافق تمامي حيله‌هاي آنها را خراب کرده که اين هجمه‌ها ريشه در خارج دارد.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي افزود: هم ضد انقلاب و هم اتاق‌هاي فکر تلاش مي‌کنند تا با هجمه به اين راهبرد و نقشه راه، مانع از اجراي آن شوند. اما ملت ايران مانع اين موضوع خواهد شد.
موسوي در مورد حادثه نطنز عنوان کرد: گزارشات در اين مورد را خود دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي و سازمان انرژي اتمي ارائه کرده‌اند و هنوز جمع بندي نهايي نشده است. اگر جمع بندي کامل شود، گزارش نهايي اعلام شده و اقدام متناسب اعلام مي‌شود.
وي در مورد سخنان رهبر انقلاب با نمايندگان مجلس در مورد صحبت با وزرا بدون توهين تصريح کرد: داشتن رهبري از نعماتي است که در چنين مواقعي ما قدر آن را مي‌دانيم. فرمايشات رهبري فصل الخطاب ماست. وزارت خارجه از قبل با ساير قوا تعامل داشته و به ويژه بعد از اين سخنان ما آماده هستيم تا تعامل خود را با نمايندگان مجلس بيشتر کنيم.
سخنگوي وزارت امور خارجه اظهار داشت: ما در شرايطي هستيم که بايد همه قوا تعامل داشته باشند تا از شرايط خطير عبور کنيم.
موسوي در مورد سفر سرلشکر باقري به سوريه ادامه داد: روابط ما با سوريه از زمان حافظ اسد وجود داشته و از زمان انقلاب تاکنون رشد داشته است. اين روابط در شرايط کنوني که ملت و دولت سوريه در نبرد با تروريسمي که با حمايت ارتجاع منطقه‌اي و برخي دولت‌هاي غربي هستند، ويژه است. حضور ما در سوريه با دعوت دولت اين کشور بوده و اين سفر هم در راستاي گسترش روابط تهران و دمشق است.
وي در مورد احتمال انتخاب جو بايدن به عنوان رئيس جمهور آمريکا و تاثير آن بر روابط ايران با ايالات متحده گفت: وزارت خارجه مجري اوامر نظام جمهوري اسلامي است. موضوع انتخابات آمريکا موضوعي داخلي آن کشور است. ما در طول اين ۴۲ سال گروه‌هاي مختلف را در آمريکا آزموده‌ايم و يادمان نرود بسياري از تحريم‌هاي کنوني که شاهد هستيم، در زمان اوباما اجرايي شد. نتيجه انتخابات آمريکا تاثيري بر سياست ما ندارد.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي در مورد کميسيون مشترک در موضوع برجام افزود: اروپايي‌ها دو نقش دارند که هم عضوي از اين توافق بوده و هم هماهنگ کننده اجراي آن هستند. وقتي نقض عهد مشاهده مي‌شود، ما صريح اعلام مي‌کنيم. جمهوري اسلامي براي سومين بار با توجه به نقض صريح برجام از سوي آمريکا و بي عملي اروپا خواستار فعال شدن مکانيسم حل اختلاف شده‌است. برخي از آنها، براي شانه خالي کردن از مسئوليت، اقدام ايران را فعال کردن مکانيسم حل اختلاف ندانستند و آقاي ظريف روي آن تاکيد داشتند که ما پيش از اين و بنا بر بند ۳۶ آن را فعال کرده‌ايم. آنها بايد پاسخگوي اين نقض‌ها باشند. اروپايي‌ها با اينکه عضو برجام هستند، سردمدار قطعنامه در شوراي حکام شدند و اين عجيب بود. شايد به دليل کرونا نشود کميسيون مشترک برگزار شود، ولي ما پيگير هستيم.
موسوي در مورد بحث طرح اروپايي‌ها در باره برجام عنوان کرد: اروپايي‌ها تلاش کرده‌اند که موضع بينابيني را ميان آمريکا و ايران اتخاذ کنند که ما آن را قبول نداريم. آنها تعهداتي داده‌اند که بارها اعلام داشته‌اند؛ ولي تاکنون به دليل فشار آمريکا شکست خورده‌اند که اين شکست براي وجهه اروپا و امنيت بين الملل خوب نيست.
وي در مورد انتشار سند همکاري جامع ايران و چين تصريح کرد: اين سند هنوز نهايي نشده و در حال مذاکره است. اين سند يک نقشه راه است و هيچ تعهدي در آن نيست. برخي که به اين موضوع دامن مي‌زنند، در حال جوسازي هستند. هر موقع سند نهايي شود، شفاف اعلام مي‌شود. برخي نمي‌خواهند ايران با دنيا رابطه خوب داشته باشد. اين سند طرفيني دارد و بعد از نهايي شدن، با موافقت اين کشور، اعلام مي‌شود.
سخنگوي وزارت امور خارجه در مورد آتش سوزي ناو هواپيمابر آمريکايي اظهار داشت: اين موضوع به ما ربطي ندارد و فقط بگويم جالب است که چه زود ناو آمريکايي آتش گرفته است. بايد دنبال کنيم ببينيم يوزپلنگان آمريکايي مسئوليت آن را قبول کرده‌اند يا خير.
موسوي در مورد درگيري مرزي ميان آذربايجان و ارمنستان ادامه داد: اين اتفاق ناگوار بوده و اميدواريم موضوع قره باغ با مذاکره حل شود. جمهوري اسلامي نيز آمادگي خود را براي مساعي جميله براي حل موضوع اعلام کرده است.
وي در زمينه حل مشکلات اقتصادي در روند تجارت با کشورهاي همسايه و اقدامات صورت گرفته از سوي وزارت خارجه گفت: امسال را رهبر انقلاب سال جهش توليد ناميده‌اند و بايد براي تحقق اين شعار، تلاش کنيم تا صادرات افزايش يابد. ما با همسايگان تجارت داشته‌ايم و برخي توافقاتي در زمينه استفاده از ارز مشترک و ملي خود و برخي مکانيسم‌ها براي تسهيل در روند تجارت داشته‌ايم. وزارت خارجه تصدي گري در حوزه اقتصاد ندارد و تسهيل گر است و ما براي تسهيل در روند تجارت تلاش خود را مي‌کنيم.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي افزود: حادثه نطنز هيچ تاثيري در روند کاري اين سايت نداشته‌است. اين يک سوله براي آماده‌سازي است و همانطور که مي‌دانيد عمده کار اين سايت، زير زميني صورت مي‌گيرد. دوستان در سازمان انرژي اتمي، در حال کار براي بازسازي سوله هستند.
موسوي در مورد طلب ايران از کره جنوبي عنوان کرد: در اين زمينه مذاکراتي ميان وزارت خارجه‌هاي دو کشور و همچنين سفرا در زمينه پرداخت بدهي کره جنوبي به ايران در حال انجام است. ما بارها تاکيد کرده‌ايم که آنچه کره‌اي ها بهانه مي‌آورند، مورد پذيرش نيست. ما انتظار داريم مقامات کره جنوبي رويکرد خود را تغيير دهند و بدهي خود را بپردازند.
وي تصريح کرد: اگر اين مذاکرات که تاکنون روزنه‌هايي از آن انجام شده، به نتيجه نرسد، رويکرد حقوقي نيز پيگيري مي‌شود. بهانه کره‌اي‌ها براي تحريم آمريکا مورد قبول نيست و بايد بگويم که تحريم واشنگتن يکجانبه است و نبايد سئول اين موضوع را بهانه کند.
سخنگوي وزارت امور خارجه در مورد گزارش نيويورک‌تايمز در مورد همکاري آمريکا و اسرائيل عليه ايران اظهار داشت: ايران از گزارش‌هايي که منتشر مي‌شود، به راحتي عبور نمي‌کند. در مورد نطنز همانگونه که گفتم، هنوز جمع بندي نشده است و اگر مشخص شود دولت يا رژيمي پشت حادثه بوده است، اقدام قاطع و متناسب صورت خواهد گرفت و بايد بگويم که دوران بزن در رو تمام شده است.
موسوي در مورد پيگيري‌ها در موضوع ترور شهيد حاج قاسم سليماني ادامه داد: اين يک کار ملي است و ارکان مختلف نظام از قوه قضاييه، وزارت خارجه و برخي نهادهاي امنيتي و نظامي پيگير هستند. شما شاهد بوديد که در يکي از مجامع بين‌المللي اين ترور محکوم شد. هيچ وجدان آگاهي جز دو رژيم منفور که احتمالاً خود در آن دست داشته‌اند، اين قبيل اقدامات را تاييد نکرده است. ما تشريک مساعي با عراق خواهيم داشتيم و در آينده با جمع آوري تمامي شواهد، پيگيري‌ها سريع‌تر به پيش مي‌رود.
وي در مورد پرونده قتل قاضي منصوري گفت: به رغم عدم همکاري‌هاي اوليه روماني با ما، مسئولان سفارت ما ديداري با مسئولان بهداشتي روماني داشته‌اند. آنها اعلام کرده‌اند که شواهد قتل را به دادگاه ارائه داده‌اند و در صورت پايان يافتن پروسه، با وکالت خانواده قاضي منصوري، با يک هواپيما جنازه وي به کشور بازمي‌گردد. 
تعداد بازديد:268 آخرين تغييرات:99/04/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر