دوشنبه 20 ارديبهشت 1400 - 28 رمضان 1442 - 10 مي 2021
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 

بيانيه حريم خصوصي

بيانيه سطح توافق خدمات
خروجي RSS

«الکاظمی» در سفر به ایران به دنبال حفظ توازن در مناسبات است

«الکاظمي» در سفر به ايران به دنبال حفظ توازن در مناسبات است

نماينده سابق پارلمان عراق معتقد است که سفر «مصطفي الکاظمي» نخست وزير اين کشور به ايران با هدف حفظ توازن در روابط با کشورهاي مختلف منطقه صورت مي پذيرد.
قرار است «مصطفي الکاظمي» نخست وزير عراق فردا سه شنبه به ايران سفر کند. وي در جريان اين سفر با مقام معظم رهبري و نيز مسئولان عاليرتبه ايران ديدار و گفتگو خواهد کرد. پيش از اين نيز قرار بود الکاظمي طي امروز دوشنبه به عربستان سفر کند که اين سفر به دليل بستري شدن پادشاه عربستان به تعويق افتاد.

در همين ارتباط، خبرنگار مهر گفتگويي را با «عبدالرحمن حسن اللويزي» نماينده سابق پارلمان عراق انجام داده است. وي در اين گفتگو تأکيد کرد: همه مي‌دانيم که جمهوري اسلامي ايران و عراق پس از سقوط صدام داراي روابط گسترده‌اي در عرصه‌هاي مختلف هستند. اين روابط نه تنها در عرصه اقتصادي که در زمينه‌هاي امنيتي و نظامي نيز به چشم مي‌خورند. آثار و پيامدهاي مثبت روابط دوجانبه نيز کاملاً محسوس است.
وي در ادامه يادآور شد: ما معتقديم که مواضع سياسي رهبر انقلاب اسلامي ايران در مقايسه با ديگر مسئولان سياسي اين کشور همواره شفاف‌تر، واضح‌تر و در عين حال مؤثرتر بوده است. از همين روي، طبيعي است که اگر ديداري ميان الکاظمي و رهبر انقلاب اسلامي ايران برگزار شود، اين ديدار بسيار مهم خواهد بود.
در ادامه مشروح گفتگو را مطالعه مي‌کنيد؛
*همانطور که مي‌دانيد قرار است «مصطفي الکاظمي» نخست وزير عراق طي روز سه شنبه هفته جاري به تهران سفر کند. ارزيابي شما از سفر نخست وزير عراق به ايران چيست؟
سفر الکاظمي به ايران در راستاي حفظ توازن در روابط با کشورهاي منطقه انجام مي‌شود. عراق همواره تلاش کرده است تا روابط متوازني را با کشورهاي مختلف منطقه برقرار کند و ايران نيز از اين مسأله مستثني نيست. بنابراين مي‌توان گفت که سفر نخست وزير عراق به ايران در اين راستا قابل تبيين و تفسير است. به هر حال ايران جزو کشورهايي است که همواره از عراق حمايت و به آن کمک کرده است.
همه مي‌دانيم که جمهوري اسلامي ايران و عراق پس از سقوط صدام داراي روابط گسترده‌اي در عرصه‌هاي مختلف هستند. اين روابط نه تنها در عرصه اقتصادي که در زمينه‌هاي امنيتي و نظامي نيز به چشم مي‌خورند. آثار و پيامدهاي مثبت روابط دوجانبه نيز کاملاً محسوس است. وجه مشترک ميان ايران و عراق نيز آن است که ايراني‌ها مدتهاست با تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا مواجه هستند و عراقي‌ها نيز سالهاي طولاني در سايه شرايط وخيم اقتصادي سپري کردند.
ضمن اينکه نبايد از سلسله حمايت‌هاي جمهوري اسلامي ايران از گروه‌هاي مقاومت در عراق غافل شد. ما اين حمايت‌ها را ارج مي نهيم و براي آن ارزش قائل هستيم. اين حمايت‌ها در شرايطي صورت مي‌پذيرد که طرف‌ها ديگري وجود دارند و براي تقويت جبهه‌اي در مقابلِ مقاومت تلاش مي‌کنند.
*يک منبع عراقي اعلام کرده است که در جريان سفر مصطفي الکاظمي به ايران ديداري ميان او و رهبر معظم انقلاب اسلامي برگزار خواهد شد. ديدگاه شما در اين خصوص چيست؟
ما معتقديم که مواضع سياسي رهبر انقلاب اسلامي ايران در مقايسه با ديگر مسئولان سياسي اين کشور همواره شفاف‌تر، واضح‌تر و در عين حال مؤثرتر بوده است. از همين روي، طبيعي است که اگر ديداري ميان الکاظمي و رهبر انقلاب اسلامي ايران برگزار شود، اين ديدار بسيار مهم خواهد بود.
در واقع، ما بر اين باوريم که مواضع رهبر انقلاب اسلامي ايران چيزي فراتر از مواضع ديپلماتيکِ معمول و احياناً آميخته با تعارف مسئولان عادي است. از همين روي، مواضعي که ايشان در جريان ديدار احتمالي با مصطفي الکاظمي اتخاذ خواهند کرد، بسيار حائز اهميت است.
*رسانه‌هاي سعودي فضاسازي‌هاي فراواني را پيرامون سفر الکاظمي به ايران انجام داده اند. اين رسانه‌ها مدعي هستند که دولت الکاظمي روابط خوبي را با ايران برقرار نخواهد کرد. ارزيابي شما از صحت اين ادعاها توسط رسانه‌هاي سعودي چيست؟
بدون شک چنين ادعاهايي صحت ندارد؛ اينکه گفته مي‌شود که در آينده شاهد روابط خوبي ميان دولت «مصطفي الکاظمي» و جمهوري اسلامي ايران نخواهيم بود، مسأله اي نيست که بتوان آن را قبول کرد. من معتقد هستم که مطرح شدن چنين ادعاهايي در واقع نشأت گرفته از مناقشاتي است که سعودي‌ها با ايران دارند. ضمن اينکه الکاظمي نيز تصميمات دولت خود را بر مبناي چنين مناقشاتي اتخاذ نمي‌کند. به طور کلي چنين ادعاهايي نمي‌تواند صحت داشته باشد.
*الکاظمي قرار بود به عربستان نيز سفر کند که اين سفر به دليل بستري شدن پادشاه عربستان در بيمارستان به تعويق افتاد. قرار است اين سفر در زمان ديگري انجام شود. علت اينکه الکاظمي عربستان را به عنوان يکي از ايستگاه‌هاي اوليه سفرهاي خارجي خود انتخاب کرده است، چيست؟
واقعيت آن است که الکاظمي روي کمک‌هاي خارجي براي عبور از بحران‌هاي اقتصادي و خدماتيِ کنوني در عراق، حساب کرده است. بنابراين، عربستان را به عنوان يکي از ايستگاه‌هاي اول سفرهاي خارجي خود قرار داده تا بتواند به اين کمک‌ها دست يابد. الکاظمي تلاش دارد تا از رهگذر سفر به عربستان و ديدار با مقامات اين کشور، مسئولان رياض را به افزايش سقف حمايت‌هاي مالي خود از بغداد ترغيب کند. 
تعداد بازديد:481 آخرين تغييرات:99/04/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر