دوشنبه 20 ارديبهشت 1400 - 28 رمضان 1442 - 10 مي 2021
صفحه اصلي/قرآن

آزمون آنلاین اعطای مدرک به حفاظ قرآن لغو شد

آزمون آنلاين اعطاي مدرک به حفاظ قرآن لغو شد

مديرکل آموزش و سنجش حفظ قرآن سازمان دارالقرآن الکريم دلايل عدم برگزاري آزمون اعطاي مدرک به حفاظ قرآن در فضاي مجازي را تشريح کرد.
محمد رمضاني فرد مديرکل آموزش و سنجش حفظ قرآن سازمان دارالقرآن الکريم در رابطه با عدم برگزاري مرحله اول پانزدهمين آزمون اعطاي مدرک تخصصي به حافظان قرآن کريم به‌صورت مجازي و آنلاين اظهار کرد: برگزاري اين آزمون به دو دليل عمده امکان‌پذير نيست، دليل اول، سخت‌افزاري است، زيرا امکانات لازم به‌منظور برگزاري اين آزمون براي ۱۰ هزار نفر در سطح کشور و در زمان مشخص در سازمان وجود ندارد.

وي افزود: البته سازمان سنجش نيز با اين مشکل دست‌وپنجه نرم مي‌کند و ازنظر سخت‌افزاري امکان برگزاري يک کنکور سه‌ساعته را در کشور ندارد و ما نيز در مجموعه سازمان دارالقرآن با چنين مشکلي روبه‌رو هستيم.
کمبود امکانات و ماهيت آزمون حفظ
مديرکل آموزش و سنجش حفظ قرآن سازمان دارالقرآن الکريم بابيان اينکه اين مشکل صرفاً مربوط به سازمان دارالقرآن نيست و اساساً کشور ما اين امکان را ندارد که چنين آزمون بزرگي را به‌صورت آنلاين برگزار کند، تصريح کرد: کشور چين ازنظر سخت‌افزاري و نرم‌افزاري يکي از قدرت‌هاي بزرگ دنياست، اما همگان مشاهده کردند که طي دو هفته گذشته بزرگ‌ترين آزمون حضوري دنيا متشکل از چندين ميليون نفر در اين کشور برگزار شد. دليل بعدي، که به نظر بنده از اولي خيلي مهم‌تر است، جنس آزمون است. اين مرحله از آزمون اعطاي مدرک تخصصي به حفاظ در دو بخش حفظ و ترجمه و مفاهيم خلاصه مي‌شود.
وي اظهار کرد: در بخش حفظ، که ميزان تسلط شرکت‌کنندگان بر روي حُسن حفظ به‌صورت کتبي سنجيده مي‌شود، از هر جز يک سوال حفظ و چهار سوال مفاهيم پرسيده مي‌شود و براي اينکه همه افراد اصالتاً قرآن را حفظ هستند و دسترسي سريع و ساده به منابع آموزشي همان قرآن ترجمه دارند، اين امکان وجود ندارد که از دقت کامل در سنجش محفوظات افراد اطمينان داشته باشيم. همچنين، به دليل اينکه پس از برگزاري اين مرحله از آزمون و طبق قانون ميزان تسلط حفاظ به ترجمه و مفاهيم در مراحل بعدي آزمون سنجيده نمي‌شود، بايد اين مرحله از آزمون حضوري باشد تا امکان دسترسي افراد به منابع نيز وجود نداشته باشد.
دسترسي سريع به منابع در آزمون غيرحضوري
رمضاني فرد بيان کرد: همچنين در بخش ترجمه و مفاهيم نيز موضوع قابل‌توجه اين است که همه عزيزان حافظ هستند و هنگامي‌که ما سؤالي را از بخش ترجمه يک سوره مطرح مي‌کنيم، امکان دسترسي افراد به ترجمه‌ها بسيار ساده است؛ براي مثال در نرم‌افزاري مانند جامع‌التفاسير فرد حافظ مي‌تواند با جست‌وجوي يک کلمه آيه موردنظر را پيدا کند و ترجمه آن را در اختيار داشته باشد و به همين دليل امکان برگزاري غيرحضوري اين بخش از آزمون نيز متأسفانه فراهم نيست.
مديرکل آموزش و سنجش حفظ قرآن سازمان دارالقرآن الکريم در پايان سخنان خود تصريح کرد: درمجموع امکان برگزاري مرحله اول پانزدهمين آزمون اعطاي مدرک تخصصي به حافظان قرآن کريم را به‌صورت غيرحضوري و آنلاين، همان‌طور که براي ديگر آزمون‌هاي ملي صدق مي‌کند، نداريم. 
تعداد بازديد:463 آخرين تغييرات:99/04/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر