دوشنبه 20 ارديبهشت 1400 - 28 رمضان 1442 - 10 مي 2021
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
 

بيانيه حريم خصوصي

بيانيه سطح توافق خدمات
خروجي RSS

نسل پنجم موبایل با سرعت ۱.۵ گیگابیت به ایران آمد

نسل پنجم موبايل با سرعت ۱.۵ گيگابيت به ايران آمد

معاون وزير ارتباطات از رونمايي از فاز آزمايشي نسل پنجم ارتباطات (۵G ) در ايران و تست موفقيت آميز اين فناوري با سرعت اينترنت ۱.۵ گيگابيت بر ثانيه خبر داد.
ستار هاشمي در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشريح دلايل ورود ايران به تکنولوژي ۵G پرداخت و گفت: محل جانمايي نخستين سايت نسل پنجم ارتباطات، پژوهشگاه ICT وزارت ارتباطات است تا تمامي ذينعان اين حوزه بتوانند براي تحقيق و توسعه اين پروژه مشارکت کنند.

سرعت ۱.۵ گيگابيتي ۵G براي نخستين بار در ايران
معاون وزير ارتباطات با بيان اينکه در فاز پايلوت و آزمايشي اين پروژه، امروز سرعت ۱.۵ گيگابيت بر ثانيه با موفقيت تست شد، افزود: ۵G به لحاظ تاخير در ارسال اطلاعات نيز بهبود قابل ملاحظه اي نسبت به ۴G دارد و توانستيم در اين تست، ۵ تا ۶ ميلي ثانيه تاخير را کاهش دهيم.
وي با اشاره به اينکه هدفگذاري سرعت تبادل ديتا در شبکه ۵G در دنيا به لحاظ نظري يک گيگا تا ۲۰ گيگابيت است، خاطرنشان کرد: اين سرعت متناسب با سرمايه گذاري و ساير مولفه ها به دست مي آيد اما متوسط درنظر گرفته شده براي آن، سرعتي بين ۱.۵ تا ۲ گيگابيت خواهد بود.
هاشمي افزود: هم اکنون متوسط سرعت اينترنت در نسل چهارم ارتباطات به ازاي هر کاربر حدود ۲۰ مگابيت بر ثانيه برآورد مي شود.
در مواجهه با ۵G منفعل نيستيم
معاون وزير ارتباطات درخصوص نيازمندي ۵G به گوشي هاي اين نسل ارتباطات نيز گفت: هم اکنون تعداد گوشي هايي که اين فناوري را پشتيباني کند در کشور، درصد خيلي کمي است. اما ما با تست ۵G قصدمان ايجاد آمادگي و انتقال دانش اين فناوري بوده است. کمااينکه هم اکنون نيز توليدکنندگان گوشي به سمت توليد گوشي هايي با پشتيباني از ۵G حرکت کرده اند و در آينده و با عملياتي شدن تدريجي اين پروژه، متناسب با نياز، اين گوشي ها نيز در بازار توزيع خواهد شد.
وي تاکيد کرد: در راه اندازي فاز پايلوت ۵G قصدمان اين است که در مواجهه با اين تکنولوژي نوظهور منفعل نباشيم و با راه اندازي اين سايت، اعلام مي کنيم که به علم اين حوزه دست يافتيم.
هاشمي با بيان اينکه برنامه ريزي براي راه اندازي چند سايت ۵G در تهران توسط يکي از اپراتورها در دستور کار است افزود: به زودي اين اپراتور در چند نقطه تهران، اين سايت ها را آزمايش مي کند. اپراتور ديگري نيز نخستين سايت خود را همزمان با فاز پايلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات راه اندازي کرده است.
وي گفت: روال آزمايشي براي اين پروژه متداول است و به تدريج متناسب با نياز، اين فناوري در کشور توسعه داده مي شود. البته بايد توجه داشت که اپراتورهاي موبايل، مجري توسعه اين فناوري هستند و بايد با توجه به استراتژي ورود به بازار، اين توسعه را انجام دهند.
وي گفت: مراسم رونمايي از اين پروژه به زودي برگزار مي شود و وزارت ارتباطات جزئيات مربوط به قوانين و مقررات راه اندازي اين پروژه در کشور و مسائل مربوط به تعرفه گذاري آن را اعلام خواهد کرد.
به گزارش مهر، رئيس جمهور امروز اعلام کرد که اولين شبکه نسل پنجم تلفن همراه (۵G) از روزهاي آينده در شهر تهران آغاز و به تدريج گسترش پيدا مي کند. اين فناوري اقتصاد ديجيتال کشور را توسعه مي دهد. 
تعداد بازديد:555 آخرين تغييرات:99/05/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر