دوشنبه 20 ارديبهشت 1400 - 28 رمضان 1442 - 10 مي 2021
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 

بيانيه حريم خصوصي

بيانيه سطح توافق خدمات
خروجي RSS

سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری هندی‌ها در بندر چابهار

سرمايه گذاري ۸۵ ميليون دلاري هندي‌ها در بندر چابهار

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: امسال چندين دستگاه جرثقيل متحرک ساحلي با همکاري هندي‌ها وارد بندر چابهار مي‌شود.
به نقل از سازمان بنادر و دريانوردي، محمد راستاد درباره آخرين وضعيت حضور هندي‌ها در بندر شهيد بهشتي و سرمايه‌گذاري در بندر چابهار، اظهار داشت‌: هندي‌ها توانسته‌اند از بابت عدم شمول مسائل تحريمي، در سرمايه‌گذاري در بندر چابهار مجوزهايي اخذ کنند و فرآيند تأمين تجهيزات را فعال کرده‌اند، از اين رو در سال جاري چند دستگاه جرثقيل موبايل (متحرک) ساحلي با همکاري هندي‌ها وارد بندر چابهار مي‌شود.

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي اظهار کرد: فرآيند ساخت تجهيزاتي که در تعهد هندي‌ها است فعلاً در قالب قرارداد بهره برداري موقت در بندر فعال است، هندي‌ها انگيزه خوبي براي ادامه کار دارند و تعهد ۸۵ ميليون دلاري سرمايه‌گذاري تجهيزاتي آنها ادامه دارد که به محض تأمين اين تجهيزات، قرارداد اصلي و BOT (قرارداد ساخت، بهره‌برداري و واگذاري) در اين بندر فعال خواهد شد.
راستاد درباره جرثقيل‌هاي ساحلي و دروازه‌اي بندر چابهار توضيح داد: مکنده‌هاي غلات، جرثقيل‌ها و همچنين گنتري‌کرين‌هاي بندر شهيد رجايي و جرثقيل‌هاي دروازه‌اي سال گذشته وارد بنادر شدند، در بندر چابهار بخشي که مربوط به تعهد اپراتور هندي است، مانده است که همان‌طور که اعلام شد جرثقيل‌هاي ساحلي آنها امسال مي‌رسد و مابقي در حال انعقاد قرار داد هستند.
توليد داخل تجهيزات بندري
مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي با تأکيد بر اينکه بسياري از تجهيزات بندري با توان داخل در حال توليد است، گفت: سال گذشته جرثقيل‌هاي دروازه‌اي ترمينال‌هاي کانتينري بندر شهيد رجايي شامل ۱۵ دستگاه جرثقيل با همکاري توليدکننده داخلي ساخته و وارد بنادر شد.
وي با تأکيد بر اينکه استفاده از توليد داخل براي تأمين تجهيزات دريايي و بندري تمرکز داريم، اظهار داشت: سازمان صنايع دريايي وزارت دفاع نيز در حوزه ساخت تجهيزات دريايي گام‌هاي بلندي برداشته است.
راستاد با اشاره به جايگاه مناسب کشور در صنعت حمل و نقل دريايي دنيا، گفت: در شرايط معمول، سهم ما در حمل و نقل دريايي جهاني مطلوب است، در وضعيت فعلي بيش از ۳۰۰ ميليون تن ظرفيت در بنادر داريم با اين حال از نظر موقعيت جغرافيايي کشور، مي‌توانيم با توسعه ترانزيت و ترانشيپ، بيش از اين ظرفيت تخليه و بارگيري در بنادر کشور داشته باشيم.
مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اينکه در سال گذشته بيش از ۱۵۰ ميليون تن انواع کالا در بنادر ما تخليه و بارگيري شد، گفت: در سال جاري بيش از ۲۸ ميليون تن تخليه و بارگيري انواع کالا در بنادر مختلف کشور، انجام شده است.
ايران از نظر ناوگان تحت مالکيت و پرچم جزو ۲۰ کشور اول دنيا است‌
وي اظهار کرد: جمهوري اسلامي ايران از نظر ظرفيت بنادر، ظرفيت ناوگان و موقعيت جغرافيايي، از کشورهاي مهم دريايي در جهان محسوب مي‌شود و ايران از اعضاي مؤثر سازمان جهاني دريانوردي است.
راستاد ادامه داد: ايران از نظر ناوگان تحت مالکيت و پرچم، جزو ۲۰ کشور اول دنيا است.
اعتراض به سازمان جهاني دريانوردي بابت تحريم غيرقانوني حمل و نقل دريايي
معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به اعمال تحريم‌ها عليه صنعت و حمل و نقل دريايي کشور، اظهار کرد: با وجود اعمال تحريم‌ها، کالاي اساسي و مايحتاج کشور از طريق حمل و نقل دريايي به صورت روان، وارد بنادر ما مي‌شود و صادرات دريايي هم فعال است.
وي اضافه کرد: البته قطعاً اعمال تحريم‌ها و جلوگيري از تردد ناوگان بين المللي خصوصاً کشتي‌هاي لاينري کانتينري، محدوديت‌هايي براي حمل و نقل دريايي کشور ايجاد مي‌کند که اين محدوديت‌ها مغاير با کنوانسيون‌هاي بين المللي است.
راستاد بيان کرد: سازمان بنادر و دريانوردي، اعمال تحريم‌هاي غيرقانوني در صنعت حمل و نقل دريايي را به صورت مستمر به عنوان يک اقدام خلاف قواعد بين‌المللي در سازمان بين المللي دريانوردي مطرح مي‌کند. 
تعداد بازديد:441 آخرين تغييرات:99/05/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر