دوشنبه 29 دي 1399 - 4 جمادي الثاني 1442 - 18 ژانويه 2021
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری هندی‌ها در بندر چابهار

سرمايه گذاري ۸۵ ميليون دلاري هندي‌ها در بندر چابهار

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: امسال چندين دستگاه جرثقيل متحرک ساحلي با همکاري هندي‌ها وارد بندر چابهار مي‌شود.
به نقل از سازمان بنادر و دريانوردي، محمد راستاد درباره آخرين وضعيت حضور هندي‌ها در بندر شهيد بهشتي و سرمايه‌گذاري در بندر چابهار، اظهار داشت‌: هندي‌ها توانسته‌اند از بابت عدم شمول مسائل تحريمي، در سرمايه‌گذاري در بندر چابهار مجوزهايي اخذ کنند و فرآيند تأمين تجهيزات را فعال کرده‌اند، از اين رو در سال جاري چند دستگاه جرثقيل موبايل (متحرک) ساحلي با همکاري هندي‌ها وارد بندر چابهار مي‌شود.

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي اظهار کرد: فرآيند ساخت تجهيزاتي که در تعهد هندي‌ها است فعلاً در قالب قرارداد بهره برداري موقت در بندر فعال است، هندي‌ها انگيزه خوبي براي ادامه کار دارند و تعهد ۸۵ ميليون دلاري سرمايه‌گذاري تجهيزاتي آنها ادامه دارد که به محض تأمين اين تجهيزات، قرارداد اصلي و BOT (قرارداد ساخت، بهره‌برداري و واگذاري) در اين بندر فعال خواهد شد.
راستاد درباره جرثقيل‌هاي ساحلي و دروازه‌اي بندر چابهار توضيح داد: مکنده‌هاي غلات، جرثقيل‌ها و همچنين گنتري‌کرين‌هاي بندر شهيد رجايي و جرثقيل‌هاي دروازه‌اي سال گذشته وارد بنادر شدند، در بندر چابهار بخشي که مربوط به تعهد اپراتور هندي است، مانده است که همان‌طور که اعلام شد جرثقيل‌هاي ساحلي آنها امسال مي‌رسد و مابقي در حال انعقاد قرار داد هستند.
توليد داخل تجهيزات بندري
مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي با تأکيد بر اينکه بسياري از تجهيزات بندري با توان داخل در حال توليد است، گفت: سال گذشته جرثقيل‌هاي دروازه‌اي ترمينال‌هاي کانتينري بندر شهيد رجايي شامل ۱۵ دستگاه جرثقيل با همکاري توليدکننده داخلي ساخته و وارد بنادر شد.
وي با تأکيد بر اينکه استفاده از توليد داخل براي تأمين تجهيزات دريايي و بندري تمرکز داريم، اظهار داشت: سازمان صنايع دريايي وزارت دفاع نيز در حوزه ساخت تجهيزات دريايي گام‌هاي بلندي برداشته است.
راستاد با اشاره به جايگاه مناسب کشور در صنعت حمل و نقل دريايي دنيا، گفت: در شرايط معمول، سهم ما در حمل و نقل دريايي جهاني مطلوب است، در وضعيت فعلي بيش از ۳۰۰ ميليون تن ظرفيت در بنادر داريم با اين حال از نظر موقعيت جغرافيايي کشور، مي‌توانيم با توسعه ترانزيت و ترانشيپ، بيش از اين ظرفيت تخليه و بارگيري در بنادر کشور داشته باشيم.
مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اينکه در سال گذشته بيش از ۱۵۰ ميليون تن انواع کالا در بنادر ما تخليه و بارگيري شد، گفت: در سال جاري بيش از ۲۸ ميليون تن تخليه و بارگيري انواع کالا در بنادر مختلف کشور، انجام شده است.
ايران از نظر ناوگان تحت مالکيت و پرچم جزو ۲۰ کشور اول دنيا است‌
وي اظهار کرد: جمهوري اسلامي ايران از نظر ظرفيت بنادر، ظرفيت ناوگان و موقعيت جغرافيايي، از کشورهاي مهم دريايي در جهان محسوب مي‌شود و ايران از اعضاي مؤثر سازمان جهاني دريانوردي است.
راستاد ادامه داد: ايران از نظر ناوگان تحت مالکيت و پرچم، جزو ۲۰ کشور اول دنيا است.
اعتراض به سازمان جهاني دريانوردي بابت تحريم غيرقانوني حمل و نقل دريايي
معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به اعمال تحريم‌ها عليه صنعت و حمل و نقل دريايي کشور، اظهار کرد: با وجود اعمال تحريم‌ها، کالاي اساسي و مايحتاج کشور از طريق حمل و نقل دريايي به صورت روان، وارد بنادر ما مي‌شود و صادرات دريايي هم فعال است.
وي اضافه کرد: البته قطعاً اعمال تحريم‌ها و جلوگيري از تردد ناوگان بين المللي خصوصاً کشتي‌هاي لاينري کانتينري، محدوديت‌هايي براي حمل و نقل دريايي کشور ايجاد مي‌کند که اين محدوديت‌ها مغاير با کنوانسيون‌هاي بين المللي است.
راستاد بيان کرد: سازمان بنادر و دريانوردي، اعمال تحريم‌هاي غيرقانوني در صنعت حمل و نقل دريايي را به صورت مستمر به عنوان يک اقدام خلاف قواعد بين‌المللي در سازمان بين المللي دريانوردي مطرح مي‌کند. 
تعداد بازديد:219 آخرين تغييرات:99/05/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر