دوشنبه 20 ارديبهشت 1400 - 28 رمضان 1442 - 10 مي 2021
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 

بيانيه حريم خصوصي

بيانيه سطح توافق خدمات
خروجي RSS

وام ودیعه فعلا به خانوارهای ۵ نفره و ازدواج های ۹۹ داده می شود

وام وديعه فعلا به خانوارهاي ۵ نفره و ازدواج هاي ۹۹ داده مي شود

وزير راه و شهرسازي گفت: فعلا خانواده هاي ۵ نفره و تازه ازدواج کرده ها در اولويت دريافت تسهيلات وديعه اجاره مسکن هستند.
محمد اسلامي در برنامه تيتر امشب شبکه خبر چهارشنبه ۱ مرداد درباره وام وديعه اجاره مسکن اظهار داشت: بر اساس وعده‌اي که رئيس جمهور داده، اعطاي وام وديعه مسکن از هفته آينده آغاز مي‌شود.

وي افزود متقاضيان در سامانه وزارت راه و شهرسازي ثبت نام مي‌کنند مستأجران کارمزد آن را واريز مي‌کنند تسهيلات از طريق مستأجر در اختيار موجر قرار مي‌گيرد حقوق بگيران ثابت يا کارگران، خانواده‌هاي ۵ نفره و کساني که امسال ازدواج کرده‌اند در اولويت قرار دارند.
وزير راه و شهرسازي ادامه داد: گروه دوم هم خانواده‌هاي تحت پوشش نهادهاي حمايتي مانند بهزيستي و کميته امداد در اوليت دريافت اين تسهيلات هستند.
اسلامي با بيان اينکه اين تسهيلات در تهران ۵۰، در شهرهاي بزرگ ۳۰ و ساير شهرها ۱۵ ميليون تومان است گفت: شرايط مشمولان دريافت اين تسهيلات، همان شرايطي است که براي طرح اقدام ملي مسکن اعلام شده اما شرط محل زادگاه از آن حذف شده است.
وي درباره ضمانت اين وام گفت: معرفي نامه و گواهي کسر از حقوق از سوي کارگاه داراي کد بيمه تأمين اجتماعي يا دستگاه اجرايي محل خدمت متقاضي، براي بانک به عنوان ضمانت کافي است.
به گفته اسلامي، ۶۰۰ هزار خانوار در اولويت دريافت اين تسهيلات هستند که بر اساس اطلاعات سامانه‌هاي وزارت رفاه آنها را احصاء کرده‌ايم.
وزير راه و شهرسازي با تأکيد بر اينکه مصوبه ستاد ملي مبارزه با کرونا که تعيين سقف اجاره بها را براي تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ و ساير شهرها ۱۵ درصد بود، توانست رشد لجام گسيخته اجاره بها را کنترل کند و آرامشي بر بازار اجاره حاکم کرده است.
وي ادامه داد: البته مواردي هم داشته‌ايم که به شوراهاي حل اختلاف مراجعه کرده‌اند بر اساس مصوبه ستاد ملي مبارزه با کرونا، اگر مالک خانه خود را فروخته باشد و اگر مستأجري به تعهدات خود عمل نکرده باشد (به تشخيص شوراي حل اختلاف)، حکم تخليه مستأجر به سود آن موجر صادر مي‌شود.
اسلامي با بيان اينکه ۲۰ هزار ميليارد تومان براي تسهيلات وديعه مسکن در نظر گرفته‌ايم، منابع آن را از محل منابع در نظر گرفته شده براي کسب و کارهاي آسيب ديده از کرونا عنوان و اظهار کرد: البته نرخ سودي که براي اين تسهيلات در نظر گرفته شده بود، ۱۲ درصد بود که با توجه به اينکه در تسهيلات وديعه مسکن، قرار است اصل وام به بانک برگردانده شود، يک درصد ديگر هم به آن افزوده شد و به ۱۳ درصد افزايش يافت.
وزير راه و شهرسازي افزود: پيشنهاد ما ابتدا ۷۰ ميليون تومان بود اما ديديم که بانک‌ها براي وام ۷۰ ميليوني، ۲ ضامن طلب مي‌کنند و روند بروکراسي آن طولاني مي‌شود؛ لذا اين وام را به ۵۰ ميليون تومان کاهش داديم که هم افراد بيشتري از آن استفاده کنند و هم با گواهي کسر از حقوق، امکان ضمانت آن فراهم شود.
اسلامي با بيان اينکه مستأجران متقاضي دريافت اين تسهيلات بايد قرارداد رسمي داشته و کد رهگيري اخذ کرده باشند که بر اساس مصوبه ستاد ملي کروناست؛ از زمان صدور اين مصوبه در ستاد ملي مبارزه با کرونا، ۸۰۰ درصد ميزان دريافت کد رهگيري رشد داشته است. همچنين بر اساس گزارشي که از اتحاديه شرکت‌هاي باربري و حمل اثاثيه دريافت کرده‌ايم، ميزان جابه جايي ها کاشه چشمگيري داشته است.
وي درباره اين موضوع که آيا دريافت سود از مستأجر و اقساط ۵۴۰ هزار توماني، به مستأجران فشار نمي‌آورد، گفت: در بازار به ازاي هر ۱ ميليون تومان، ۳۰ هزار تومان از مستأجر اخذ مي‌شود که ۵۰ ميليون تومان، معادل ۱ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره است؛ در حالي که مستأجر بايد يک سوم آن را قسط بدهد که نشان مي‌دهد اين وام، به صرفه و جذاب است.
اسلامي در خصوص اين موضوع که آيا اين وام، سبب افزايش اجاره بها مي‌شود، گفت: به نظر من اين تسهيلات اثر خوبي براي رفع مشکلات مستأجران دارد؛ از سوي ديگر از موجران هم مي‌خواهيم تا انسانيت به خرج دهد و يار و کمک کار مستأجران باشند و اين رقم تسهيلات را روي اجاره بها نکشند.
به گفته اسلامي، از فردا احتمالاً امکان ثبت نام در سامانه وزارت راه و شهرسازي فراهم مي‌شود و تلاش کرده‌ايم تا روند اداري دريافت اين تسهيلات با حداقل بروکراسي باشد. اما اول خانوارهاي ۵ نفره و تازه ازدواج کرده‌ها در سال ۹۹ ثبت نام کنند. 
تعداد بازديد:468 آخرين تغييرات:99/05/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر