جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/خانواده

تشکیل کمیته‌ «سفیران عشق» برای کمک به ازدواج جوانان

تشکيل کميته‌ «سفيران عشق» براي کمک به ازدواج جوانان

دبير انجمن مردم نهاد سفيران جوان زندگي گفت: کميته‌ «سفيران عشق» با هدف حمايت از ازدواج جوانان و کمک به تشکيل زندگي موفق تشکيل شد.
محمد گل محمدي دبير انجمن مردم نهاد سفيران جوان زندگي استان تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر از تشکيل کميته سفيران عشق با هدف تلاش در جهت حمايت و تشکيل زندگي موفق و پايدار جوانان خبر داد و گفت: انجمن مردم نهاد سفيران جوان زندگي استان تهران بنا به رسالت خود که در حوزه سلامت اجتماعي و رواني جوانان فعاليت دارد، با همت جمعي از جوانان فرهيخته و دغدغه‌مند، کميته‌اي تحت عنوان سفيران عشق را تشکيل داد تا در راستاي ازدواج موفق جوانان فعاليت کند.

گل محمدي ابراز کرد: يکي از اهداف اصلي کميته‌ي سفيران عشق ضمن ارائه مشاوره پيش از ازدواج، حين ازدواج و حتي پس از ازدواج، تأمين کالاهاي اساسي مورد نياز زوجين توسط خيرين حوزه ازدواج، برگزاري کارگاه‌هاي مختلف مورد نياز زوجين و توانمندسازي آنان و خانواده، پيگيري قوانين مرتبط با ازدواج جوانان از وزارت خانه‌هاي مربوطه، ارائه راهکارهاي نوين جهت تشکيل زندگي، ترويج فرهنگ زندگي اصيل ايراني به همراه توصيه‌هاي دين مبين اسلام است که به طور بسيار ساده تشکيل اما از کيفيت مطلوب و پايداري برخوردار است.
وي افزود: يکي از مباحث بسيار مهم در امر ازدواج، انتخاب عاقلانه همسر و زندگي عاشقانه اما با توجه به تغيير سبک زندگي نوين جامعه و مؤلفه‌هاي گوناگون از جمله اقتصاد ناپايدار کشور، جوانان تمايلي به ازدواج رسمي نداشته و مسير جديدي را که عمدتاً نادرست است انتخاب مي‌کنند که در نهايت به دليل عدم آگاهي لازم از مسير پيش روي و تجربه کافي، به خود و بنيان خانواده آسيب رسانده و گرفتار مشکلاتي مي‌شوند که گاهاً تا پايان عمر گريبان گير آنان است.
گل محمدي با بيان اينکه در اين ميان اهميت گفت و گوي بين نسلي، تعامل با خانواده، اجراي صحيح وظايف توسط مسئولين مربوطه و به خصوص متخصصين حوزه سلامت اجتماعي پر رنگ تر از هميشه مي‌شود، عنوان کرد: وقتي جوان جامعه به راحتي بتواند با نسل گذشته خود ارتباط برقرار کند و از تجربه آنان استفاده کند و از طرفي بتواند از تخصص روان شناسان بهره گيرد، بي شک با آگاهي بيشتر و علم بر انتخابي که دارد، مسير خود را در پيش مي‌گيرد و موفق مي‌شود.
کم کاري مسئولين در عرصه ازدواج
وي افزود: يکي ديگر از مباحث بسيار مهم در تشکيل زندگي موفق و پايدار جوانان، حمايت همه‌جانبه‌ي مسئولين مربوطه از امر ازدواج جوانان است که متأسفانه در اين عرصه شاهد کم کاري‌هاي بسياري از سوي مسئولين هستيم، به طور مثال قانون تسهيل ازدواج جوانان بيش از پانزده سال است که در مجلس تصويب شده اما از آن فقط يک باقي مانده است. در حالي که اگر قانون تسهيل ازدواج جوانان توسط دولت‌ها به خوبي اجرا و از سوي مجلس نظارت شود، شاهد بهبود شرايط ازدواج جوانان خواهيم بود.
دبير انجمن مردم نهاد سفيران جوان زندگي استان تهران بيان کرد: قانون تسهيل ازدواج را شخصاً از وزارت ورزش و جوانان در نشست‌هاي مختلفي که با مسئولين مربوطه داشتم مکرراً پيگير شده‌ام اما متأسفانه به دليل شفاف نبودن وظايف و اختيارات وزارت خانه‌ها در قانون فوق، عملاً وزارت خانه‌ها تاکنون به درستي نتوانسته‌اند با يکديگر ارتباط برقرار کرده و اين قانون را اجرا کنند. لذا تا زماني که مجلس در قانون فوق به طور صريح و شفاف بازنگري انجام ندهد و دولت به طور دقيق آن را اجرا نکند شاهد بي ميلي جوانان به امر ازدواج خواهيم بود. البته طبق اعلام رسمي وزارت ورزش و جوانان تعداد ثبت آمار ازدواج در چهار ماه ابتداي سال جاري، دويست هزار ازدواج بوده اين در حالي است که اين آمار در چهار ماه نخست سال گذشته صد و شصت و هفت هزار ازدواج بوده است اما نکته مهمي که از نظر ما وجود دارد، کيفيت تشکيل زندگي و از آن مهم‌تر پايداري آن است، به همين جهت ما در نظر داريم با تشکيل کميته سفيران عشق بيشتر روي کيفيت زندگي زوجين تلاش کنيم و آن را ارتقا دهيم.
وام ازدواج براي تشکيل زندگي کافي نيست
محمد گل محمدي از مبلغ اندک وام ازدواج انتقاد کرد و گفت: عليرغم افزايش وام ازدواج به مبلغ پنجاه ميليون تومان براي هر نفر توسط دولت، اين مبلغ کفاف تشکيل زندگي متوسط را در استان تهران محيا نمي‌کند لذا از دولت مي‌خواهيم با توجه به شرايط موجود اقتصادي کشور، رقم اين وام و مدت زمان اقساط آن افزايش پيدا کند. البته جوانان مي‌توانند با مراجعه به صندوق کارآفريني اميد و دريافت وام اشتغال‌زايي به مبلغ صد و پنجاه ميليون تومان، از تسهيلات اين صندوق بهرمند شوند و کار کوچک اقتصادي را در ابتداي زندگي مشترک براي خود محيا کنند.
وي ضمن استقبال از طرح معاونت امور جوانان مبني بر اجراي وام تجميعي تصريح کرد: طرح خوبي که آقاي تندگويان معاون امور جوانان بيان کرده، طرحي بسيار عالي براي رفع مشکلات جوانان است، در اين طرح پيش بيني شده است وام‌هايي که به طور پراکنده براي مسکن، اشتغال، ازدواج و… به جوانان داده مي‌شود تجميع شده و به يک باره به مبلغ يک ميليارد تومان با باز پرداخت حدوداً چهل ساله و سود چهار درصد به جوانان داده شود تا جوان در همان ابتداي زندگي درگير نيازهاي اوليه خود نباشد و به رشد و شکوفايي زندگي مشترک نيز بتواند بپردازد. البته اين طرح اوليه است و بايد در مجلس عنوان و تصويب شود تا دولت‌هاي بعدي آن را اجرا کنند.
کرونا و آسان شدن ازدواج‌ها
وي با اشاره بر تغيير سبک تشکيل زندگي مشترک به دليل شيوع ويروس کرونا، اظهار کرد: متأسفانه با ورود ويروس کرونا به جهان، سبک زندگي‌ها بسيار تغيير کرده است و ما بايد خودمان را براي سبک زندگي جديد آماده کنيم. با ورود ويروس کرونا و صدور محدوديت‌ها و دستور عمل‌هاي بهداشتي از سوي ستاد ملي مبارزه با کرونا فعلاً بعيد مي‌دانم مراسم‌ها را به سبک سابق بتوان اجرا کرد.
دبير انجمن مردم نهاد سفيران جوان زندگي استان تهران تصريح کرد: البته اين امر حسني هم دارد و جوانان مي‌توانند هزينه‌هاي مازادي که در مراسم‌ها صرف مي‌کردند را با توجه به شرايط اقتصادي موجود جامعه، صرف موارد مهم‌تر کنند تا در ابتداي زندگي شرايط بهتري را تجربه کنند، هرچند بنده معتقد هستم بايد مراسم ازدواج را ولو ساده برگزار کرد زيرا علم روان شناسي ثابت کرده است زوج‌هايي که مراسم ازدواج را برگزار مي‌کنند به نسبت آناني که مراسم را برگزار نمي‌کنند از مشکلات عاطفي کم‌تري رنج مي‌برند اما نکته مهمي که در اين بين وجود دارد تغيير سبک زندگي به دليل شيوع ويروس کرونا است، به همين خاطر توصيه مي‌کنيم يک مراسم بسيار ساده برگزار شود تا زوجين در کمال آرامش زندگي مشترک خود را آغاز کنند.
گل محمدي تصريح کرد: من از همه عزيزاني که دغدغه‌مند و فعال حوزه ازدواج جوانان هستند خواهشمندم ما را در اين کميته ياري کنند. به علاوه جوانان استان تهران مي‌توانند با به عضويت درآمدن در کميته سفيران عشق انجمن مردم نهاد سفيران جوان زندگي استان تهران از خدمات انجمن با تعرفه بسيار اندک به نسبت مراکز مشابه، استفاده کنند. 
تعداد بازديد:345 آخرين تغييرات:99/05/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر