جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/قرآن

سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت تصویب شد

سند راهبردي توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني در نظام سلامت تصويب شد

چهل و نهمين جلسه شوراي توسعه فرهنگ قرآني به رياست سعيدرضا عاملي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني در محل دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار شد.
چهل و نهمين جلسه شوراي توسعه فرهنگ قرآني به رياست سعيدرضا عاملي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني در محل دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار شد.

عاملي در ابتداي اين جلسه ضمن تسليت شهادت امام محمد باقر (ع) از دست اندرکاران برگزاري انتخابات اتحاديه کشوري مؤسسات و تشکل‌هاي قرآن و عترت تشکر کرد و گفت: جامعه قرآني در شرايط کرونا و مشکلات اقتصادي پيش آمده در کنار دستگاه‌هاي اجرايي که وظيفه خدمت‌رساني به مردم را در اين شرايط دارند، مي‌توانند به صبر و بردباري مردم براي تحمل اين شرايط کمک کنند چرا که صبر، عقل انسان را براي طي کردن مسير درست تقويت و کمک مي‌کند.
عاملي درمورد گزارش توزيع اعتبارات سال ۱۳۹۸ صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآني، تأکيد کرد: گزارش مالي بودجه تخصيص داده شده به دستگاه‌ها بايد به صورت شفاف ارائه شود و تخصيص بودجه تا قبل از دريافت گزارش عملکرد مالي انجام نشود.
ارائه گزارش توزيع اعتبارات سال ۱۳۹۸ صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآني
پيش از دستور نخست جلسه قرائت گزارش توزيع اعتبارات سال ۱۳۹۸ صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآني توسط محمدعلي خواجه‌پيري، رئيس کميته تخصيص اعتبارات اين صندوق بود.
وي در تشريح جزئيات توزيع ۱۳ ميليارد تومان اعتبار قرآني دريافت شده در اسفندماه سال ۹۸ که امسال توزيع شده است، گفت: ۵ ميليارد تومان براي حفظ قرآن، ۶ ميليارد تومان براي مؤسسات قرآني، يک ميليارد تومان براي نظارت و پايش کميسيون‌ها و راهبري اسناد و يک ميليارد تومان نيز براي نظام‌سازي قرآني اختصاص پيدا کرده است.
در ادامه جلسه اعضاي جلسه به نقد و بررسي گزارش توزيع اعتبارات سال ۱۳۹۸ صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآني پرداختند و از جمله نقدهاي وارد شده به اين گزارش تخصيص مساوي بودجه به مؤسسات قرآني، شفاهي بودن و شفاف نبودن گزارش بود.
پيش از دستور بعدي، جلسه به قرائت گزارش آخرين وضعيت نهايي‌سازي ادغام اتحاديه‌هاي مردم‌نهاد قرآني کشور اختصاص داشت.
مهدي محمدي، رئيس ستاد برگزاري انتخابات اتحاديه کشوري مؤسسات و تشکل‌هاي قرآن و عترت به ارائه گزارشي در مورد روند ادغام و برگزاري انتخابات پرداخت و تأکيد کرد: تنها مرجع صدور مجوز اتحاديه‌ها، تشکل‌ها، انجمن‌ها و خانه‌هايي که در حوزه فرهنگ و هنر و قرآن زير نظر وزارت ارشاد مي‌توانند فعاليت کنند دبيرخانه هيئت رسيدگي به امور مراکز فرهنگي است.
مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان کرد: سال گذشته توافق سه جانبه‌اي بين وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني و رئيس سازمان تبليغات اسلامي مبني بر ادغام اين دو اتحاديه صورت گرفت‌.
وي با بيان اينکه بعد از اين توافق بلافاصله اين امر به وزارت ارشاد و دبيرخانه هيئت رسيدگي به امور مراکز فرهنگي واگذار شد، ادامه داد: با توجه به تأکيد وزير ارشاد مبني بر اينکه مشکلات جامعه قرآني و دو اتحاديه حتي‌المقدور توسط مديران عامل و رؤساي هيئت مديره حل شود، کوچک‌ترين دخالت حاکميتي در اين قضيه نداشتيم.
محمدي يادآور شد: از مهرماه ۹۸ فرآيند حل اختلاف دو اتحاديه آغاز شد و تا سوم مرداد که روز انتخابات بود، ادامه داشت. در اين مدت حدود ۴۰ جلسه برگزار شد تا در نهايت اساس‌نامه مورد تأييد قرار بگيرد.
رئيس ستاد برگزاري انتخابات اتحاديه کشوري مؤسسات قرآني گفت: در جلسات آخر به دو نتيجه رسيديم، اولين نتيجه اين بود که ابتدا يک مجمع عمومي در تهران تشکيل شود که به دليل شيوع ويروس کرونا مجمع برگزار نشد.
هيئت رسيدگي به امور مراکز فرهنگي ادامه داد: نتيجه دوم اين بود که اعضاي هيئت مديره فعلي که عضو جلسات هم بودند يک اتحاديه سومي را معرفي کنيم تا شرايط بهداشتي به قبل برگردد و بتوانيم مجمع عمومي را برگزار کنيم.
وي با تأکيد بر اينکه انتخابات اتحاديه کشوري مؤسسات و تشکل‌هاي قرآن و عترت، اظهار داشت: از بين ۶۶ داوطلب هيئت مديره ۱۵ نفر به عنوان عضو اصلي هيئت مديره و ۱۵ نفر به عنوان عضو علي‌البدل و از ۱۵ نفر داوطلب بازرسي ۳ نفر عضو اصلي و ۳ نفر عضو علي البدل انتخاب شدند.
محمدي با بيان اينکه از دوستان دو اتحاديه خواستيم صورت جلسه انحلال را تهيه و به استان‌ها ارسال کنند، گفت: برگزاري انتخابات و انحلال دو اتحاديه قرآني اتفاق مبارکي بود که به لطف خدا اتفاق افتاد و در حال حاضر انحلال انجام شده است و اتحاديه کشوري انتخابات استاني را نيز برگزار خواهند کرد.
وي از برگزاري اولين جلسه هيئت مديره اتحاديه کشوري مؤسسات و تشکل‌هاي قرآن و عترت خبر داد و گفت: انشالله در اين جلسه مديرعامل و رئيس هيئت مديره انتخاب شود.
تقدير عاملي از دست‌اندرکاران برگزاري انتخابات اتحاديه کشوري مؤسسات قرآني
عاملي درمورد برگزاري انتخابات اتحاديه کشوري مؤسسات و تشکل‌هاي قرآن و عترت گفت: از دوستان دو اتحاديه که ادغام را انجام دادند قدرداني مي‌کنم. بحث تلفيق دو اتحاديه در رسانه‌ها پررنگ شد و جامعه قرآني را آزار داد که لذت ادغام اين دو اتحاديه کار مبارکي بود و به لطف خدا انتخابات به خوبي برگزار شد.
رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني تأکيد کرد: موضوع ثبت و لغو دو اتحاديه قبلي و اختصاص امکانات آنها به اتحاديه مدغم پيگيري شود.
در ادامه جلسه لوح تقدير به دليل اهتمام در برگزاري انتخابات اتحاديه کشوري مؤسسات و تشکل‌هاي قرآن و عترت از سوي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي به سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و دکتر مهدي محمدي، رئيس ستاد برگزاري انتخابات اتحاديه کشوري مؤسسات و تشکل‌هاي قرآن و عترت اهدا شد.
بررسي پيش‌نويس سند راهبردي توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني در نظام سلامت
دستور اول جلسه بررسي و تصويب پيش‌نويس سند راهبردي توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني در نظام سلامت بود، که سيما سادات لاري، معاون فرهنگي و دانشجويي وزير بهداشت به ارائه توضيحاتي در مورد سند راهبردي توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني در نظام سلامت پرداخت و گفت: اين سند چهارمين سند شوراي توسعه فرهنگ قرآني است که زحمات زيادي براي تهيه آن انجام شده است.
وي ابراز اميدواري کرد: با تصويب سند راهبردي توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني در نظام سلامت و سياستگذاري و برنامه‌ريزي مناسب، زمينه بهره‌برداري حداکثري از آموزه‌هاي ناب اسلامي در عرصه سلامت فراهم شود.
بعد از ارائه گزارش از فرآيند تدوين و نهايي‌سازي پيش‌نويس اين سند، اعضا در مورد مفاد اين سند به بحث و گفتگو پرداختند.
در ادامه جلسه عاملي ضمن قدرداني از دست اندرکاران تدوين سند توسعه پژوهش و آموزش عالي در نظام سلامت گفت: نکته ظريفي که در سند وجود دارد، همان مطلب چشم‌انداز است. نگاه پراگماتيستي به قرآن نگاه بسيار خطرناکي است که در ميان برخي از علماي حوزوي و روشنفکران نيز وجود دارد.
دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: نگاه پراگماتيستي آموزه‌هاي علمي و تجربي را يک طرف و آموزه‌هاي قرآني را طرف ديگر مي‌گذارند و بعد مي‌گويد قرآن همين را گفته که علم تأکيد کرده است؛ خطري که اين موضوع دارد اين است که آموزه‌هاي الهي و قرآني را در معرض ابطال پذيري قرار مي‌دهند.
عاملي با بيان اينکه قوانين علمي خطاپذير هستند و يک قانون جديد، قانون قبلي را باطل مي‌کند، اظهار داشت: وقتي آموزه قرآني با آموزه علمي اثبات شود، قرآن را در معرض خطاپذيري قرار مي‌دهيم.
رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني افزود: در چشم‌انداز سند نوشته شده است که «شکل‌گيري بنيان‌هاي علمي جهت استفاده روش‌مند از آموزه‌هاي قرآني»، به اين معنا که از قرآن مي‌خواهد بياموزد که درخواست بنده اين است که در چشم‌انداز عبارت الهام و استفاده روش‌مند نوشته شود.
عاملي يادآور شد: دکتر موسوي موحد آزمايش‌هاي زيادي در علوم تجربي با الهام از آموزه‌هاي قرآني انجام داده است.
دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه خداي متعال بايسته‌هاي هستي را هم در تکوين و هم در تشريع تدبير کرده است. اين بدين معناست که قرآن کريم در بردارنده مجموعه مهمي از قوانين و مقررات قطعي و تدبير شده در مورد هستي است که الهام از آنها مي‌تواند مسير دانشي مستحکم و مؤثر و جامعي را بوجود آورد.
وي تأکيد کرد: بايد از قرآن کريم، الهام بگيريم تا بتوانيم مسير بعدي را درست برويم و اين دقتي که در چشم‌انداز سند مورد توجه بوده، قابل تشکر و قدرداني است.
رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني افزود: اين انتظار از وزارت بهداشت و درمان مي‌رود که اين مسير را در حوزه پژوهش‌ها، آزمايش‌ها و مطالعات راهبردي ايجاد کند و مراکز تحقيقاتي خاص و ويژه با الهام از قرآن و تعاليم اهل بيت (ع) تشکيل دهد.
تصويب سند توسعه پژوهش و آموزش عالي در نظام سلامت
نظرات ارائه شده توسط ساير اعضاي جلسه نيز معطوف به ضرورت شفاف و روشن‌تر شدن چشم‌انداز سند، اصلاح برخي عبارات اهداف و اصول و راهبردها و ضرورت توجه بيشتر به ابعاد تبليغي ترويجي و آموزش عمومي سند بود.
در ادامه پس از پاسخ دبيرخانه کميسيون به بسياري از نکات و ملاحظات مطرح شده در جلسه، سند توسعه پژوهش و آموزش عالي در نظام سلامت به تصويب رسيد و مقرر شد پس از اصلاح بر اساس نکات مطروحه در جلسه، سند براي اعضاي جلسه ارسال شود و اگر در بازه زماني دو هفته ملاحظه قابل اعتنايي ارائه نشد، سند به عنوان مصوبه نهايي ابلاغ شود.
دستور دوم اين جلسه ارائه گزارش يک‌ساله روند اجراي سند راهبردي توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني کشور بود که نظر به عدم حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري به عنوان رئيس کميسيون توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني کشور و نماينده وي اين دستور به جلسه آتي شورا موکول شد.
همچنين مقرر شد با توجه به عدم ابلاغ شناسنامه اقدامات اين سند و برگزار نشدن جلسات کميسيون طي حدود يک سال و نيم گذشته، تا دو ماه آينده ضمن تشکيل جلسه کميسيون، شناسنامه اقدامات سند تصويب شده و به دستگاه‌ها و نهادها ابلاغ شود.
بررسي مصوبه تدوين آئين‌نامه شوراهاي هماهنگي و گسترش فعاليت‌هاي قرآني استان‌ها
دستور بعدي جلسه شوراي توسعه فرهنگ قرآني «بررسي پيشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص مصوبه تدوين آئين‌نامه شوراهاي هماهنگي و گسترش فعاليت‌هاي قرآني استان‌ها» بود.
عبدالهادي فقهي‌زاده معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص اين دستور بيان کرد: تقاضاي ما اين است که مانند دو جلسه چهاردهم و چهل و پنجم شوراي توسعه، اولاً بر عدم توسعه تشکيلاتي تأکيد شود و شوراي فرهنگ عمومي استان‌ها کماکان دستورات قرآني و غير قرآني را همزمان بررسي کنند.
وي افزود: اگر در مواردي لازم شد کارگروهي با حضور صاحب‌نظران برجسته قرآني برجسته تشکيل شود که در حال حاضر در استان‌ها انجام مي‌شود و تاکنون مشکلي با آن نداشته‌ايم.
پس از ارائه گزارش در مورد روند اين دستور توسط دبير کميسيون توسعه فعاليت‌هاي تبليغي ترويجي قرآن کشور و تبادل نظر اعضا در مورد ادامه فعاليت شوراهاي قرآني در استان‌ها، مقرر شد کميته منتخبي موضوع را بررسي و پيشنهاد خود را براي تصويب نهايي به شورا ارائه کند و تا زمان تصويب در شورا، فعاليت شوراهاي استاني طبق روال گذشته ادامه داشته باشد.
تصويب ضوابط عضويت دستگاه‌ها در جلسات شورا و کميسيون‌ها
چهارمين دستور اين جلسه به بررسي موضوع تصويب ضوابط عضويت دستگاه‌ها در جلسات شورا و کميسيون‌ها اختصاص داشت.
بر اساس اين گزارش بعد از تصويب منشور و تشکيل شورا، همواره درخواست‌هايي براي عضويت ارائه شده که عمده درخواست‌ها براي بهره مندي از منافع مالي بوده است که در سال ۹۴ گروهي کارشناسي در دبيرخانه شوراي توسعه فرهنگ قرآني براي ارائه شاخص‌هاي عضويت تشکيل شد و متعاقب ارائه گزارش گروه با عنوان بازآرايي ترکيب جلسات راهبري نظام قرآني دو تبصره به منظور ساماندهي حضور و مشارکت اعضا به تصويب شورا رسيد. در جلسه ۴۷ مورخ ۱۰/‏۱۰/‏۹۸‬ شورا، پس از بررسي پيشنهاد عضويت «ستاد عالي کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد» در کميسيون توسعه فعاليت‌هاي تبليغي ترويجي قرآني، مقرر شد ضوابط و شاخص‌هاي عضويت در کميسيون‌ها و کارگروه‌هاي وابسته تهيه شود.
در نهايت با توجه به بررسي‌هاي متعدد موضوع درجلسات کارشناسي، کميسيون‌هاي تخصصي، مجمع مشورتي و شوراي توسعه، ضوابط عضويت دستگاه‌ها در جلسات شورا و کميسيون‌ها به تصويب اعضا رسيد. 
تعداد بازديد:330 آخرين تغييرات:99/05/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر