چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تسهيلات 75 هزار ميلياردي ساخت مسکن

بانک مرکزي در ابلاغيه‌اي به مديران عامل بانک‌هاي عامل ملت، صادرات ،‌تجارت ،‌مسکن و رفاه کارگران، سهم هر يک از اين بانک‌ها براي پرداخت بخشي از تسهيلات 75 هزار ميليارد ريالي ساخت مسکن در سال 87 را به تفکيک استان مشخص کرد.

 

واحد مرکزي خبر:‌ بانک مرکزي امسال در اجراي سياست‌هاي محوري دولت براي رفع معضل مسکن مردم از طريق اقدامات تشويقي براي افزايش توليد مسکن 75 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي ساخت مسکن در نظر گرفته است .

براساس اين ابلاغيه سهم هر يک از بانکهاي شش گانه براي اعطاي تسهيلات ساخت مسکن در سال جاري به شرح زير است :

  • بانک ملي ايران 18 هزار و 750 ميليارد ريال .
  • بانک ملت 16 هزار و 500 ميليارد ريال .
  • بانک صادرات 14 هزار و 250 ميليارد ريال.
  • بانک تجارت 11 هزار و 250 ميليارد ريال .
  • بانک مسکن 10 هزار و 500 ميليارد ريال .
  • بانک رفاه کارگران 3 هزار و 750 ميليارد ريال

بر اساس ابلاغيه بانک مرکزي، سهم در نظر گرفته شده براي هر بانک ،‌براساس محاسبات به عمل آمده در خصوص توان پرداخت تسهيلات بانک‌ها در سال 87 و تبادل نظر انجام شده با بانک ها مشخص شده است.

همچنين بانک مرکزي چگونگي و ميزان پرداخت تسهيلات ساخت مسکن در هر استان را براي بانکهاي 6 گانه نامبرده مشخص کرده است.

بانک مرکزي تاکيد کرده است اين تسهيلات براي طرحهاي ساخت مسکن، با اولويت طرحهاي نيمه تمام است که بايد مشتري طرح مصوب ساخت مسکن و حسب مورد پروانه معتبر شهرداري محل را داشته باشد و در زمان ارائه تقاضاي تسهيلات، اين مدارک را ارائه دهد که در غير اين صورت، از تشکيل پرونده خودداري مي‌شود.

طبق اين ابلاغيه، مسئوليت توجيه فني اقتصادي طرح و احراز پيش‌بيني سودآوري طرح برعهده اعضا هيئت مديره و مديرعامل بانک است و اين بررسي بايد در داخل ساختار سازماني بانک انجام شود. اين مسئوليت براي همه طرحها از جمله طرح‌هاي معرفي شده از سوي مراجع و نهادها و کارگروههاي مختلف دولتي است و معرفي طرح، نافع و رافع مسئوليت بانک در ارزيابي طرح و بررسي وثايق مربوط و کامل بودن مدارک و تصويب آن در بانک نيست.

بر اساس اين گزارش، بانک موظف است نسبت به نظارت بر مراحل پيشرفت کار اقدام و پرداخت‌هاي مربوط به هر طرح در مراحل مختلف پيشرفت کار و اخذ تاييد مهندسي ناظر طرح و همچنين دستگاه نظارت بانک را انجام دهد.

همچنين اين اعتبار براساس مسئوليت بانک در تنظيم منابع و مصارف بانک و اضافه برداشت نکردن از بانک مرکزي محاسبه و ابلاغ شده است. گزارش عملکرد و وضعيت بانک در شهريور ماه سال جاري مورد بررسي و ارزيابي قرار خواهد گرفت تا در خصوص رعايت مديريت منابع و مصارف در بانک و همچنين لزوم يا نبود لزوم اصلاح و تغيير در سقف ابلاغي، تصميم گيري شود.

بانک مرکزي در اين ابلاغيه تأکيد مي‌کند پس از تکميل طرح و صدور پايان ساختمان و حسب مورد صدور سند تفکيکي، تمام يا بخشي از تسهيلات متعلقه، متناسب با ضوابط بسته سياسي – نظارتي بانک مرکزي به صورت اعتبار خريدار قابل تبديل است و بانک عامل موظف است گزارشي از پيشرفت کار و تسهيلات پرداختي و اقدامات نظارتي خود را حداکثر تا دهم ماه بعد به بانک مرکزي ارسال کند.

تعداد بازديد:918 آخرين تغييرات:87/05/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر