چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آيت‌الله يزدي: هر كس قرآن ترجمه كرد، مجتهد نيست

آيت‌الله محمد يزدى، نايب رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: «قانون براى كانديداهاى رياست جمهورى شرايط خاصى را ذكر كرده و در قانون انتخابات مجلس هم براى نمايندگان شرايطى ذكر شده و قانون انتخابات خبرگان نيز همين طور است. شرايط كسى كه مى خواهد كانديداى مجلس خبرگان شود غير از كسى است كه مى خواهد به مجلس شوراى اسلامى برود. در بررسى صلاحيت كانديداهاى مجلس خبرگان به قانون و شرايط ذكر شده در آن نگاه مى شود. به عنوان مثال اجتهاد براى كانديداهاى خبرگان شرط است، اما در نمايندگى مجلس شوراى اسلامى شرط نيست. اجتهاد يك شرط خاص است و به هر كسى نمى توان گفت مجتهد».

به گزارش ايسنا، وى افزود: «نمى توان به هر كسى كه چند آيه قرآن را معنا يا ترجمه مى كند يا چند حديث را معنا و ترجمه مى كند، مجتهد گفت. اجتهاد مفهوم خاص و معينى دارد و يك مسئله فنى و تخصصى است. مجتهد به كسى گفته مى شود كه وقتى مسئله جديدى در جامعه پيدا شد و حكم آن نامشخص بود، بتواند از ادله اربعه و اصول عملى استفاده كند».

يزدى با اشاره به اظهاراتى كه اخيراً درباره تاييد اجتهاد كانديداهاى خبرگان از سوى حوزه‌هاى علميه مطرح شده است، گفت: «قانون اساسى اين كار را بر عهده شوراى نگهبان گذاشته است. ما نمى‌توانيم خلاف قانون اساسى اقدام كنيم. اين مانند آن است كه يك كسى قاضى است و در يك محكمه در حال حكم كردن است، من بگويم فلان طلبه هم فاضل تر از اين آقا است كه در محكمه است، دعوا را پيش آن ببريم در حالى كه آن حق ندارد حكم صادر كند، زيرا قاضى نيست. وقتى فردى قاضى هست كه حكم رسمى داشته باشد و حكم رسمى هم بايد از طريق رئيس قوه قضائيه صادر شود».

وى درباره جايگاه مصلحت در شوراى نگهبان اظهار مى‌دارد: «شوراى نگهبان اصلاً حق ندارد به لحاظ مصلحت كارى را انجام دهد. اگر در روند نظارت يا نگهبانى يا كنترل مصوبات و قوانين خوب دقت شود مى توانيم به عملكرد شوراى نگهبان پى ببريم».

تعداد بازديد:1491 آخرين تغييرات:85/05/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر