یکشنبه 19 مرداد 1399 - 19 ذي الحجه 1441 - 9 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

فرصت يک هفته اي حماس به صهيونيست ها

گروه هاي مبارز فلسطيني با هدف ايجاد فرصت براي عقب نشيني نظاميان صهيونيست از غزه با برقراري آتش بس مشروط يک هفته اي موافقت کردند .

حمله وحشيانه رژيم صهيونيستي به غزه 1300 شهيد و پنج هزار و 320زخمي برجاي گذاشت که از بين شهداي غزه 410 تن کودک و 108 نفر زن بودند. 

  22 روز ايستادگي و  پيروزي

 

واحد مرکزي خبر به نقل از خبرگزاري فرانسه گزارش داد ، جنبش مقاومت اسلامي فلسطين ، حماس ، عقب نشيني نظاميان رژيم صهيونيستي از غزه و بازکردن همه گذرگاه ها و پايانه ها ازجمله گذرگاه رفح براي ارسال کمک هاي بشردوستانه به مردم غزه را از جمله دلايل موافقت مشروط با آتش بس اعلام کرد.

بان کي مون ، دبيرکل سازمان ملل متحد ، هم گفته است آتش بس يکجانبه اسرائيل بايد با خروج نيروهاي اسرائيلي از غزه همراه باشد.

درپي ناکامي رژيم صهيونيستي در رسيدن به اهداف خود در غزه ، کابينه امنيتي اين رژيم شنبه شب مجبور به اعلام آتش بس و عقب نشيني از برخي مناطق شمال و جنوب غزه شد.

شبکه الجزيره از آغاز حرکت يگانهايي از نظاميان صهيونيست براي خروج از غزه خبر ‌داد و افزود :  نيروهاي اسرائيلي خروج تدريجي و جزئي از شمال غزه ، شرق بيت حانون و جباليا به مواضع پيش از حمله زميني عقب نشيني کردند.

الجزيره در اين حال تاکيد کرد ، صهيونيستها هنوز در داخل خاک غزه هستند.

براساس اين گزارش ، صهيونيست ها از جنوب شهر غزه و شهرک صهيونيست نشين نتساريم نيز عقب نشيني کردند.

همچنين صهيونيست ها از شرق خان يونس و شرق رفح به نوار مرزي برگشتند.

عزمي بشاره ، نماينده سابق عضو کنست رژيم صهيونيستي ، گفت : اين رژيم در حمله به غزه به هيچ يک از اهداف خود نرسيده است.

عزمي بشاره گفت : اعلام آتش بس يکجانبه ازسوي ايهود اولمرت نخست وزير اين رژيم مهر تاييدي بر شکست نيروهاي اسرائيلي در تحقق اهداف اعلام شده و نشده آنان در غزه بوده است .

وي افزود : اولمرت تلاش کرد به گونه اي سخن بگويد که خودش را از هرگونه بازخواستي مشابه بازخواست کميته وينوگراد که پس از شکست اسرائيل در جنگ لبنان تشکيل شد ؛ دور کند .

دادستان کل اسبق امريکا هم کشتار مردم غزه را فاجعه اي خواند که افکار عمومي جهان آن را شکستي بزرگ براي رژيم صهيونيستي مي داند.

نخست وزير منتخب مردم فلسطين نيز پيروزي مقاومت فلسطين را در برابر رژيم صهيونيستي ، پيروزي الهي و مردمي توصيف کرد.

وي با تمجيد از تلاش ها ، راهپيمايي ها و حرکت هاي مردمي در همه مناطق جهان در حمايت از مردم غزه افزود : ما بر لزوم اعزام کميته هاي تحقيق بين المللي براي تحقيق درباره جنايات جنگي دشمن در غزه تاکيد مي کنيم و خواستار تحويل سران رژيم اشغالگر به دادگاه جنايات بين المللي هستيم.

همزمان برخي کشورهاي غربي و عربي در نشست شرم الشيخ مصر درباره اوضاع غزه گفتگو کردند.

در اين حال دبيرکل جنبش جهاد اسلامي مذاکرات شرم‌ الشيخ را اتلاف وقت و فرصت دادن به رژيم صهيونيستي دانست تا تلاش کند اوضاع را به نفع خود تغيير دهد.

سازمان ملي آمار فلسطين خسارتهاي اوليه اقتصادي حملات رژيم صهيونيستي به غزه را بيش از يک ميليارد و 600 ميليون دلار برآورد کرد.

آمارهاي منتشر شده سازمان ملي آمار فلسطين نشان مي دهد که مجموع خسارتهاي روزمره به همه فعاليت هاي اقتصادي به حدود 24 ميليون دلار در روز رسيد که در 23جنگ به حدود 550 ميليون دلار رسيد.

همچنين براساس آمارهاي اين سازمان ، تعداد خانه هايي که در اين حملات به طور کامل ويران شده است به چهار هزار خانه رسيد و تعداد خانه ها و ساختمان هايي که خسارتهاي جزئي به آنها وارد شده است به 16 هزار رسيد.

همچنين در حملات صهيونيست ها به حدود 1500 کارخانه ، فروشگاه و مرکز تجاري خسارت وارد شده است.

سازمان ملي آمار فلسطين اشاره کرد که يک ميليون فلسطيني از نعمت برق محروم هستند. اين سازمان به علت کمبود کالاهاي اساسي درباره فاجعه انساني هشدار داد.

براساس اين گزارش ، حدود 80 درصد از ساکنان غزه به کمک هاي بين المللي وابسته هستند .

شبکه تلويزيوني بي بي سي نيز گزارش داد ، ابعاد گسترده تلفات انساني و خسارات مادي وارده به فلسطينيان در پي حملات اسرائيل به غزه با ورود خبرنگاران به اين منطقه به تدريج روش مي شود.

اين شبکه ادامه داد ، پس از سه هفته بمباران غزه از سوي اسرائيل ، ناظران آن را به يک منطقه زلزله زده تشبيه کرده اند که به کمک هاي فوري در همه زمينه ها نياز دارد.

آژانس امدادرساني سازمان ملل متحد در امور آوارگان فلسطيني ، آنروا ، هم اوضاع غزه را به سبب حملات وحشيانه 23 روزه رژيم صهيونيستي خطرناک توصيف و بر ضرورت تشريک مساعي براي کمک رساني فوري به فلسطينيان تاکيد کرد.

مشاور رسانه اي آنروا خاطرنشان کرد : ويرانگري ها بسيار شديد و نيازها فراوان است ، تاسيسات زيربنايي غزه به طور کامل ويران شده است ، شبکه برق رساني از بين رفته است ، آب اشاميدني همچنان قطع است به طوري که 700 هزار فلسطيني در شرايط بسيار سختي قرار دارند و اوضاع نااميد کننده است .

عدنان ابوحسني افزود : ده ها هزار کودک در حالت رعب و وحشت بسر مي ‌برند و تيم هاي روانپزشکي به مدارس و اردوگاه ها اعزام شده اند تا اين کودکان را براي ادامه زندگي آماده کنند.

وي درباره ميزان خسارتهاي وارده به موسسات وابسته به آنروا گفت : در حملات اسرائيل مدارس ما هدف بمباران قرار گرفت و برخي مراکز بهداشتي خسارت ديد و حتي مدارسي که به عنوان مکانهايي براي پناه دادن به مردم به کار گرفته شد خسارت ديدند اما خسارتهاي عمده مربوط به انبارهاي مواد غذايي است که در بمباران مقر اصلي آنروا از سوي جنگنده هاي اسرائيلي هزاران تن مواد غذايي و دارويي در آتش سوخت .

تعداد بازديد:1273 آخرين تغييرات:87/10/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر