چهارشنبه 18 تير 1399 - 16 ذي القعده 1441 - 8 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

بازتاب گسترده سخنان ضداسرائيلي اردوغان

واکنش شديد رجب طيب اردوغان ، نخست وزير ترکيه ، به اظهارات رئيس رژيم صهيونيستي در اجلاس داووس بازتاب گسترده اي در رسانه هاي جهان داشت.

 

به گزارش واحد مرکزي خبر ، خبرگزاري آسوشيتدپرس با اشاره به سخنان اردوغان خطاب به شيمون پرز که او را قاتل انسان ها دانسته بود خبر ترک جلسه ازسوي اردوغان را منعکس کرد.

خبرگزاري فرانسه هم با انتشار اين خبر گفت : اردوغان گفته است فکر نمي کند تحت اين شرايط بار ديگر به داووس بيايد.

روزنامه القدس العربي چاپ لندن نيز با چرکين توصيف کردن رفتار پرز تاکيد کرد : بايد از پاسخ نخست وزير ترکيه قدرداني کرد .

مدير اين روزنامه گفت : عرب‌ها بايد از اين اقدام نخست وزير ترکيه درس بگيرند .

همچنين روزنامه فايننشيال تايمز انگليس اين خبر را با تيتر داووس لرزيد ، منتشر کرد.

شبکه خبري بي بي سي نيز با اشاره به جر و بحث اردوغان با پرز ، گفت: اردوغان در بازگشت به ترکيه همانند يک قهرمان مورد استقبال قرار گرفت.

شبکه سي ان ان هم در بيشتر بخش هاي خبري خود به تنش ميان اردوغان و شيمون پرز در اجلاس داووس اشاره و اعلام کرد ، اردوغان پس از بازگشت از اجلاس داووس در استانبول با استقبال گرم مردم ترکيه روبرو شد.

همچنين شبکه يورونيوز در بخش هاي مختلف خبري ، اقدام رجب طيب اردوغان در نشست داووس را در صدر خبرهاي خود قرار داد و اين خبر را با پخش گزارشها و مصاحبه هايي با خبرنگاران خود پوشش داد.

شبکه تلويزيوني العربيه نيز گزارش داد، نخست وزير ترکيه با اتخاذ موضع خود در برابر شيمون پرز حوادث غزه را در صدر اخبار منطقه و جهان قرار داد.

شبکه تلويزيوني الجزيره هم برنامه آنسوي خبر جمعه شب را به خروج رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه از اجلاس مجمع جهاني اقتصاد در داووس اختصاص داد.

اعتراض اردوغان به سخنان شيمون پرز رسانه هاي رژيم صهيونيستي را نيز شوکه کرد به طوري که روزنامه جروزالم اظهارات اردوغان را وحشتناک توصيف کرد.

روزنامه وطن چاپ ترکيه هم نوشت : اردوغان در واکنش به پرز که برخلاف اصول ديپلماتيک صداي خود را بلند کرده بود ، گفت : آدم کشتن را خوب بلديد و با صداي بلند سخن مي گويي که اين ناشي از احساس گناهکار بودن است.

هزاران نفر از مردم ترکيه هم با حضور در فرودگاه استانبول از نخست ‌وزير کشورشان به علت انتقاد شديد و جسورانه به رئيس رژيم صهيونيستي در اجلاس داووس استقبال کردند .

عمرو موسي دبيرکل اتحاديه عرب هم دروغگويي هاي شيمون پرز را علت واکنش تند نخست وزير ترکيه و خروج وي از نشست سياسي غزه در داووس دانست.

همچنين رئيس گروه بحران بين المللي نيز با اشاره به واکنش اردوغان به پرز خاطرنشان کرد، اسرائيل پس از حمله غزه در جهان منزوي شده است.

جنبش مقاومت اسلامي فلسطين ، حماس ، هم از اقدام رجب طيب اردوغان نخست‌ وزير ترکيه استقبال کرد.

فوزي برهوم سخنگوي حماس گفت : حماس از موضع شجاعانه نخست وزير ترکيه که از قربانيان جنايات صهيونيستها در غزه حمايت کرد ، قدرداني مي کند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ايران نيز با بيان اينکه اقدام اردوغان همچون يک بمب در جهان صدا کرد از نخست وزير ترکيه به خاطر اتخاذ اين موضع قدرداني کرد.

منوچهر متکي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران نيز با حمايت از خروج اعتراض‌آميز نخست‌ وزير ترکيه از اجلاس داووس ، اين حرکت را در راستاي مواضع اصولي آنکارا براي اعتراض به جنايت‌هاي رژيم صهيونيستي دانست.

پنجشنبه شب در حاشيه اجلاس مجمع جهاني اقتصاد در داووس سوئيس ، شيمون پرز رئيس رژيم صهيونيستي سعي داشت حملات اسراييل را به غزه توجيه کند که با واکنش نخست وزير ترکيه مواجه شد.

رجب طيب اردوغان خطاب به پرز گفت : قتل عام اسرائيل در غزه غير قابل انکار است .

پرز در واکنش به اين سخنان ، با فرياد و پرخاش شروع به پاسخگويي به اردوغان کرد که در پاسخ نخست وزير ترکيه گفت: شما برخلاف کتاب آسماني خود آدم مي‌ کشيد و آدم کشتن را خوب بلديد و با صداي بلند سخن مي گويي که اين ناشي از احساس گناهکار بودن است ، سپس به نشانه اعتراض اين جلسه را ترک کرد.

تعداد بازديد:1200 آخرين تغييرات:87/11/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر