چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14 ربيع الثاني 1441 - 11 دسامبر 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

عمروف: نمايشگاه قرآن ايران در جهان اسلام نظير ندارد

عمروف: نمايشگاه قرآن ايران در جهان اسلام نظير ندارد

 اولين مترجم قرآن به زبان تاجيكي گفت: نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در ايران پديده خارق‌العاده‌اي است كه نظيرش در هيچ كشور اسلامي وجود ندارد.


محمدجان عمروف، مسئول غرفه تاجيكستان در هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم كه اولين مترجم قرآن به زبان تاجيكي است در گفت‌وگو با خبرنگار آيين و انديشه فارس در مورد ترجمه خود گفت: من اين ترجمه را به سفارش «امام علي رحمان» رئيس جمهور تاجيكستان انجام دادم كه اين كار را مهم‌ترين اتفاق زندگي خودم مي‌دانم.
او با بيان اينكه اولين تفسير قرآن به زبان فارسي در بخارا ترجمه شده، افزود: ما به خاطر هم‌مرزي و هم زباني با ايران خود را برادر شما مي‌دانيم.
وي تصريح كرد: ما در تاجيكستان قدرت برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي را نداريم. به همين دليل وقتي ايران در جهت خدمت به اسلام و قرآن اقدامي را انجام مي‌دهد، دوست داريم خود را شريك ايرانيان بدانيم و هيچ‌گاه احساس مهمان بودن نمي‌كنيم.
عمروف در ادامه در مورد استقبال بي‌نظير مردم ايران از نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم گفت: اين نمايشگاه پديده خارق‌العاده‌اي است كه نظيرش در هيچ كشور اسلامي وجود ندارد.
او با اشاره به اينكه من براي اولين بار در سال 1997 به نمايشگاه بين‌المللي قرآن در ايران آمده‌ام، تصريح كرد: اين چهارمين باري است كه در اين نمايشگاه حضور دارم و احساس مي‌كنم نمايشگاه مثل يك عيد در ايران مي‌ماند.
عمروف در پايان خاطرنشان كرد: آنچه كه بيش از همه مرا در اين نمايشگاه شگفت‌زده كرد، آگاهي مردم ايران از قرائت‌ها و علوم قرآني است.
محي‌الدين حق‌وردالف از ديگر هنرمندان خطاط تاجيكستاني است كه در اين نمايشگاه آثار خود را عرضه كرده. وي در مورد خط خود به خبرنگار فارس گفت: اين خط در سنت قديم تاجيكستان بوده، اما به دليل بدعت‌هايي كه من در اين خط به وجود آورده‌ام، امروز بسيار مورد توجه قرار گرفته است.
حق‌وردالف خاطرنشان كرد: اولين بار است كه در نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در ايران شركت مي‌كنم و برايم بسيار جذاب و ديدني بود. اميدوارم كه باز هم بتوانم در اين نمايشگاه در سال‌هاي آينده حاضر شوم.

تعداد بازديد:907 آخرين تغييرات:88/06/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر