پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

نظر مقام معظم رهبري در مورد رابطه با آمريكا فصل‌الخطاب است

آيت الله لاريجاني با تأكيد بر اين نكته كه رابطه ايران و امريكا منع ذاتي ندارد، گفت:‌ در نهايت نظر مقام معظم رهبري است كه در اين مورد فصل‌الخطاب است كه نظر ايشان نيز تاكنون بارها اعلام شده است.


 به نقل از روابط عمومي قوه قضائيه، آيت الله صادق لاريجاني رئيس قوه قضائيه در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي دادستان كل كشور را مسئول تهيه طرح جامعي براي برخورد با عوامل اخلال در امنيت اجتماعي كرد.
رئيس قوه قضائيه با تأكيد بر اعمال قاطعيت، سرعت و دقت در رسيدگي به جرائم مخل امنيت اجتماعي از سوي قضات رسيدگي كننده، اظهار داشت: اينگونه جرائم كه امنيت آحاد جامعه را مورد حمله قرار داده است موجب بي‌اعتمادي مردم نسبت به دستگاه قضايي مي‌شود بنابراين جا دارد ضمن رعايت كمال دقت به پرونده هاي جنايت‌هايي همانند تجاوز به عنف، آدم ربايي و شرارت خارج از نوبت رسيدگي شود.
آيت الله لاريجاني به رؤساي دادگستري‌هاي سراسر كشور دستور داد كه در جهت تقويت دادگاه‌هاي كيفري استان كه مسئوليت رسيدگي مستقيم به جرايم مهم را دارند، برنامه ريزي كنند.
وي استمرار حركت قاطعانه با عوامل اخلال در امنيت اجتماعي را يك ضرورت دانسته و افزود: اقدامات مربوط به ايجاد امنيت اجتماعي نبايد فصلي و موردي انجام شود.
رئيس قوه قضائيه با تأكيد بر اين كه توجه به مسائل سياسي نبايد موجب غفلت از آسيب‌هاي اجتماعي شود، خواستار رسيدگي فوري، دقيق و قاطع قوه قضائيه با مجرمان و ايجاد احساس امنيت در بين مردم شد.
آيت الله لاريجاني ادامه داد: در برخورد با جرائم و آسيب‌هايي كه روح و روان جامعه و امنيت خانواده‌ها را به خطر مي‌اندازد بايد با سرعت، دقت و قاطعيت وارد عمل شد، برخورد قاطع قوه قضائيه با اينگونه جرائم، مجرمان و اطلاع رساني از چنين برخوردهايي، در تأمين امنيت جامعه و تقويت احساس امنيت ميان مردم بسيار موثر است.
وي تأكيد كرد: تكرار برخي از چنين آسيب‌هايي در جامعه به اين دليل است كه برخوردهاي قاطع با اراذل و اوباش و اشرار اطلاع رساني نمي‌شود.
آيت الله لاريجاني افزود: دستگاه ‌هاي انتظامي، امنيتي و قضايي بايد نحوه رفتار خود را در رابطه با برخورد با جرائمي كه موجب سلب امنيت جامعه و خانواده ها مي‌شود تقويت كنند تا مردم بدانند كه قوه قضائيه به صورت جدي پيگير ايجاد امنيت و برخورد با اشرار و اراذل و اوباش است.
وي اضافه كرد: مردم بايد احساس كنند چرا كه امنيت و آرامش مردم براي قوه قضائيه مهم است.
رئيس قوه قضائيه با گراميداشت يوم‌الله13 آبان اين روز را نماد توانايي و خود اتكايي ملت ايران دانسته و گفت: تسخير لانه جاسوسي آمريكا در روز 13 آبان آثار مثبت بسياري براي جمهوري اسلامي ايران داشت.
آيت الله لاريجاني با اشاره به اينكه روابط ايران با ديگر كشورها بر اساس منافع ملت است، به زمزمه‌هاي مذاكره با امريكا اشاره كرده و اظهار داشت: ما اگر بدون دقت و ظرافت به طرف مذاكره با امريكا پيش رفته و مبناي كار را سخنان ظاهري قرار دهيم، نمي توانيم به موفقيت دست پيدا كنيم.
وي با تأكيد بر اين نكته كه رابطه ايران و امريكا منع ذاتي ندارد، گفت: در نهايت نظر مقام معظم رهبري است كه در اين مورد فصل‌الخطاب است و نظر ايشان نيز تاكنون بارها اعلام شده است.
رئيس قوه قضائيه با اشاره به موضوع انرژي هسته‌اي گفت: در مسئله انرژي هسته‌اي ملت و دولت ايران پايمردي بسياري از خود نشان داده است و به راحتي نبايد منافع خود را در اين مسئله ناديده بگيريم.
آيت الله لاريجاني تأكيد كرد: ‌فرستادن اورانيوم به از خارج كشور قابل تأمل است و به نظر مي‌رسد اينگونه تعامل در بحث انرژي هسته‌اي به نفع كشور نيست ولي حسب پيمان NPT كشورهاي پيشرفته موظفند اورانيوم مورد نياز كشور را به ايران تحويل دهند.
در ادامه جلسه مسئولان عالي قضايي قانون شوراهاي حل اختلاف مورد بحث و بررسي قرار گرفت؛ همچنين در اين جلسه مقرر شد در خصوص حدود صلاحيت‌هاي شوراي حل اختلاف بحث و بررسي ادامه يافته و در جلسات آينده مسئولان عالي قضايي در اين خصوص تصميم‌گيري شود.
رئيس قوه قضائيه با اشاره به مشكلات شوراهاي حل اختلاف خواستار تقويت ظرفيت‌هاي دادسراها و دادگاه‌ها در ايجاد صلح و سازش شده و گفت: در قانون فعلي شوراهاي حل اختلاف مسئله چگونگي نظارت بر كار شوراها مشخص نيست و كمبود بودجه نيز مي‌تواند مشكلاتي را براي شوراهاي حل اختلاف ايجاد كند.

تعداد بازديد:808 آخرين تغييرات:88/08/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر