پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آخرين توطئه وهابيت عليه محبوبيت ايران در سودان

با افزايش كم‌نظير تمايل مردم مسلمان سودان به جمهوري اسلامي ايران و فرهنگ تشيع، جريان وهابيت در اين كشور احساس خطر كرده و تلاش‌هاي خود را براي جلوگيري از ادامه اين روند، شدت بخشيده است.

در آخرين رخداد در پي تهديدات گروه‌هاي تندروي وهابي، غرفه‌هاي ايراني در نمايشگاه بين‌المللي کتاب «خرطوم» تعطيل شد.

پنجشنبه شب و در پي دو روز تبليغات ضد شيعي در نمايشگاه کتاب خرطوم، سرانجام وهابيون تندرو، که اوج استقبال مردم سودان از غرفه‌هاي ايراني را تحمل ناشدني ديدند، با تهديد به آتش كشيدن غرفه‌ها و استفاده از عناصر وابسته خود براي ايجاد جنگ رواني در سالن نمايشگاه، رايزن فرهنگي ايران در سودان را وادار کردند غرفه‌هاي ايراني نمايشگاه را تعطيل کند.

بنا بر اين گزارش، شعارهايي که از سوي عوامل تندرو عليه شيعه‌گري در جلوي غرفه‌هاي ايراني سر داده مي‌شد، با بي‌اعتنايي مردم سودان روبه‌رو بود، اما در چندين مورد، مردم با تذکر به شعار دهندگان به آنان يادآوري مي‌کردند که مکان فرهنگي، جاي اين گونه سخنان نيست.
اين در حالي است كه ساعتي پيش از تعطيل شدن اين غرفه‌ها، نيروهاي امنيتي نمايشگاه، چندين کارتن کتاب را ازغرفه مجمع جهاني اهل بيت (ع) خارج كردند.

گفتني است، پنج ناشر ايراني مجمع جهاني اهل‌بيت (ع)، مجمع تقريب مذاهب، انتشارات الهدي، انتشارات انصاريان و يک ناشر الکترونيک از کشورمان در اين نمايشگاه شرکت کرده بودند. همچنين مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي، ‌با ارايه نرم افزاهاي جديد علمي، مذهبي، توجه زيادي را به خود جلب نمود.
در اين باره بايد گفت، استقبال مردم سودان از غرفه‌هاي ايران، به اندازه‌اي بود که همه بازديد‌کندگان از ازدحام موجود در اين غرفه‌ها حيرت زده مي‌شدند.

ناشران ايراني، کتاب‌هاي خود را با قيمت‌هايي بسيار مناسب ارايه مي‌کردند كه اين امر به همراه جذابيت موضوعي اين کتب، باعث افزايش فروش آنها شده بود. در اين نمايشگاه، کتاب‌هاي مذهبي، علمي‌ و فرهنگي ايراني شرکت داده شده بود.

گروه‌هاي تندرو که احتمالا به برخي نهادهاي دولت سودان وابسته هستند، کتاب‌هاي ناشران ايراني را مصادره کرده‌اند و از سرنوشت اين کتاب‌ها خبري در دست نيست. اين در حالي است كه همه کتاب‌هاي شرکت داده شده در اين نمايشگاه، از سوي دولت سودان تأييد و نام و محتواي آنها پيش از آغاز نمايشگاه در اختيار سازمان‌هاي ناظر قرار داده شده بود.

در اين زمينه، بسياري از دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها و شخصيت‌هاي سوداني، با فرستادن پيام‌هايي، ضمن محکوم کردن اقدام تندروهاي افراطي در تعطيلي غرفه‌هاي ايراني، خواستار ادامه فعاليت‌هاي روشنگرانه ايران در زمينه‌هاي علمي،‌ فرهنگي شدند.

در همين حال، برخي منابع در سودان از نقش مشكوك عوامل نزديك به وهابيت در اقدام عجيب تعطيلي غرفه ايران خبر مي‌دهند. اين در حالي است كه گفته مي‌شود وزير فرهنگ سودان ـ كه از عوامل نزديك به گروه وهابي «انصارالسنه» (مرتبط با «القاعده») است ـ نقش مشكوكي در اين رخداد، ايفا كرده است.

اين برخورد شديد در سودان، موجب ناراحتي و دلگيري شديد ناشران ايراني شده و آنان خواستار اقدام جدي سفارت شده‌اند.
اين در حالي است كه کتاب‌هاي ايراني که دولت سودان آنها را مصادره کرده، بيش از سيصد ميليون ريال ارزش دارد که احتمالا به دستور وزير فرهنگ همگي سوزانده خواهند شد.

در همين حال، گفته مي‌شود جمعه گذشته، پنج تن از امامان جمعه در سودان خواستار تعطيل شدن رايزني فرهنگي ايران شده و نسبت به تبديل شدن سودان به عراقي ديگر در صورت نفوذ شيعه‌گري در اين کشور هشدار دادند.

به نظر مي‌رسد، برخي دست‌هاي پنهان براي بر هم زدن روابط دو کشور ايران و سودان فعاليت مي‌کنند و در اين راه از هيچ كاري ‌نيز فروگذار نمي‌كنند. در اين ميان، ابراز حمايت اقشار مردم سودان از گسترش فرهنگ شيعي ـ ايراني و شرکت کردن بسياري از جوانان سوداني در فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در خرطوم و همچنين استقبال گسترده سوداني‌هاي از غرفه‌هاي ايراني در نمايشگاه خرطوم، نشان‌دهنده عمق دوستي و روابط حسنه بين دو ملت است.

دو سال پيش، يك جلوه از ارادت مردم سودان به جمهوري اسلامي، در سفر سيدمحمدخاتمي و پديد آمدن صحنه‌هاي بي‌نظير استقبال مردمي از رئيس‌جمهور يك كشور خارجي به ظهور رسيد.

تعداد بازديد:1270 آخرين تغييرات:85/09/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر