شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

افزايش تبعات امنيتي ناشي از جنگ‌هاي اينترنتي در سال 2010

بر اساس پيش‌بيني کارشناسان امنيتي، سال 2010 سال گسترش زمينه‌هاي جديد ضدامنيتي و ادامه فعاليت‌هاي خرابکارانه در بخش‌هاي آسيب‌پذيرتر اينترنت و شبکه خواهد بود.

با اين وجود، اين خود کاربران خانگي و مديران شبکه‌هاي سازماني هستند که با افزايش درايت و آگاهي‌هاي حفاظتي بر کنترل شيوع ويروس‌هاي رايانه‌اي و عدم گسترش نفوذهاي غير مجاز تاثير مي‌گذارند.

PandaLabs، لابراتوارهاي تحليل و بررسي امنيت اطلاعات رايانه‌اي، با انتشار يک پيش‌بيني مفصل در خصوص شرايط امنيتي سال 2010، براين عقيده است که مهمترين اتفاق امنيتي در سال آينده ميلادي، گسترش محسوس جنگ‌هاي سايبر ميان دولت‌ها و گروهاي مختلف سياسي در سطح جهان است.

بنابر اعلام پاندا، حملات و ضدحملات اينترنتي عليه مراکز دولتي و شبکه‌هاي سازماني خاص در کشورهاي مختلف، هک شدن پايگاه‌ها و وب‌سايت‌هاي سياسي و حتي حمله به شبکه‌هاي بزرگ اجتماعي با انگيزه‌هاي سياسي در سال 2010 رشد قابل توجهي خواهند يافت.

اين مسئله به نوبه خود به افزايش آسيب‌پذيري عمومي در اينترنت منجر شده و گسترش تدابير امنيتي را بويژه در شبکه‌هاي کلان و استراتژيک کشورها، اجتناب ناپذير خواهد نمود. طبق پيش‌بيني‌هاي پاندا، در سال 2010 ميلادي، انواع خاصي از کدهاي مخرب مانند ضدويروس‌هاي تقلبي، کدهاي Bot و تروژان‌هاي سارق اطلاعات بانکي، افزايش بيشتري خواهند يافت. دليل اين مسئله تغيير جهت‌گيري خرابکاران اينترنتي به طرف انجام حملات نامحسوس و پنهان و در نهايت سرقت مستقيم يا غير مستقيم پول عنوان شده است.

البته با توجه به پيشرفت‌هاي محسوسي که شرکت‌هاي امنيتي در توليد و بکارگيري فناوري‌هاي نوين حفاظتي داشته‌اند، تبه کاران اينترنتي خواهند کوشيد که بر پيچيدگي و قدرت کوبندگي ويروس‌هاي جديدتر بيافزايند.

تب فوتبال؛ سوژه‌اي مناسب براي خرابکاران
جام جهاني فوتبال در سال 2010، خود به تنهايي عامل بسياري از خرابکاري‌ها و حملات اينترنتي عليه کاربران اينترنت در سرتاسر جهان خواهد بود. کارشناسان PandaLabs در پيش‌بيني‌هاي امنيتي خود به سيل عظيم بليت‌هاي تقلبي براي تماشاي مسابقات، هرزنامه‌ها و پيام‌هاي ناخواسته، لينک‌هاي نامطمئن و نيز فايل‌هاي مخرب در ماه‌هاي آينده اشاره کرده‌اند. تمام اين موارد ضدامنيتي برمبناي "روانشناسي اجتماعي" کاربران توليد و در فضاي شبکه جهاني وب منتشر مي‌شوند تا در اوج تقاضا براي دسترسي به اخبار داغ و اطلاعات جذاب ورزشي، کاربران را فريب داده و به مقاصد مجرمانه خود دست پيدا کنند.

و بالاخره، امنيت تلفن‌هاي همراه در سال 2010
هر نوع ويروس يا فايل مخرب، بدون قابليت اجرايي در يک سيستم‌عامل خاص، خطري براي آن محسوب نمي‌شود. بنا بر اين دليل اصلي شيوع و انتشار گسترده ويروس‌ها، استفاده از يک نوع سيستم‌عامل خاص توسط اغلب کاربران در سرتاسر جهان است. شرايطي که در دنياي رايانه کاملا حکمفرماست. اما در دنياي تلفن‌هاي همراه به علت تنوع سيستم‌هاي عامل و تجهيزات سخت‌افزاري، ويروس‌ها و فايل‌هاي مخرب هنوز به گستردگي و شيوع قابل توجهي نرسيده‌اند.

پاندا بر خلاف بسياري از شرکت‌هاي امنيتي، سال 2010 را سال اوجگيري تعداد و تنوع ويروس‌هاي تلفن همراه نمي‌داند اما توصيه مي‌کند که کاربران تلفن‌هاي موبايل هم جوانب امنيتي را به خوبي رعايت کنند. به ويژه اين که حافظه تلفن‌هاي همراه مي‌تواند به عنوان ناقل ويروس‌هاي رايانه‌اي عمل کنند.

بر اساس گزارش پاندا، اگر طي دو تا سه سال آينده سيستم‌هاي عامل تلفن‌هاي هوشمند فقط به يک يا دو عنوان خلاصه شوند و کاربران عادي‌تر آن به فعاليت‌هاي مالي اعتباري از طريق تلفن همراه بپردازند مي‌توان معضلي به عنوان ويروس‌هاي شايع تلفن‌هاي همراه را مدنظر قرار داد.

تعداد بازديد:1266 آخرين تغييرات:88/10/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر